Kultúra, oktatásTakaró a csillagos ég

2014. szeptember 11., csütörtök
 
Takaró a csillagos ég

A hódmezővásárhelyi Wass Albert Irodalompártoló Egyesület és a Németh László Városi Könyvtár Idéző című irodalomtörténeti sorozatában szeptember 11- én 17 órától a 100 éve kitört világháborúra, a vásárhelyi katonákra emlékeznek versekkel, képekkel, naplórészletekkel. Közreműködnek a kör tagjai.

 


Mint ismeretes az első világháború nehéz megpróbáltatásokat, szenvedéseket és jelentős vérveszteségeket okozott a vásárhelyieknek is. 1914-1918 között a városból és környékéről 15 ezer embert vittek el katonának. A feljegyzések szerint 2850 vásárhelyi katona esett el, vagy a háborúval összefüggő betegségben hunyt el.

 

„Éjjel 2-kor alarm s az éj leple alatt állást változtatott az üteg. Kezdetlegesen be is ástuk magunkat s ezzel elkészülve reggel 7 órától 12-ig szakadatlanul tüzeltünk, állítólag szép eredménnyel. Egy-két konserv bekosztolása után felhasználtuk a csendet egy jóízű alvásra, hogy 5-kor újra kezdjük a lövést 8 óráig. Alvás ismét az ágyúk mellett, a szabadban. Sohasem gondoltam volna, hogy olyan jó ágy az anyaföld és oly kitűnő takaró a csillagos ég. Ma hírét sem hallottuk ellenséges lövéseknek. -„

 (Koch Rudolf naplórészlete. Szenti Tibor Vér és pezsgő c. kötetéből.)

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Betörtek egy étterembe Vásárhelyen

Betörtek egy étterembe Vásárhelyen

A betörést egy alkalmazott vette észre a reggeli nyitáskor, valamint azt hogy valaki a falból kibontotta a trezort és elvitte.
Hódmezővásárhely téglaépítészetéről nyílik a kiállítás Zentán

Hódmezővásárhely téglaépítészetéről nyílik a kiállítás Zentán

A kiállításon több mint félszáz alkotáson jelenik meg a tégla. 12 fotóművész optikáján keresztül Vásárhely épített, szellemi és emberi kincsei.
Nagy vásárhelyi siker a Suzuki Streetball bajnokságon

Nagy vásárhelyi siker a Suzuki Streetball bajnokságon

Május 30-án, Hódmezővásárhely adott otthont az idei Suzuki Streetball sorozat második rendezvényének.

Civil- és sportszervezeteket támogattak

Civil- és sportszervezeteket támogattak

Hódmezővásárhely Önkormányzata 37,5 millió forinttal támogatta a helyi egyesületek működését. Idén megemelt kerettel, összesen 40 millió forintot osztottak ki.
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 22. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Rapcsák András szobráról döntenek
Rapcsák András szobráról döntenek Az egykori polgármester szobrának áthelyezését kezdeményezi a hódmezővásárhelyi közgyűlés - döntöttek a testület legutóbbi ülésén.
 
Értékteremtő Nevelési Díjakat adtak át
Értékteremtő Nevelési Díjakat adtak át Brunszvik Teréz Emléknapot és Szakmai Konferenciát tartott a Hódmezővásárhelyi Egyesített Óvoda teljes dolgozói állományának bevonásával.
 
Timeline játék a vásárhelyi Levéltárban
Timeline játék a vásárhelyi Levéltárban A Hódmezővásárhelyi Levéltár egy új, - Magyarországon családi, baráti körben, pubokban egyre népszerűbb - társasjátékra invitálja a vásárhelyieket.
 
Magyar Hősök Emléknapja
Magyar Hősök Emléknapja Koszorúzással emlékeztek a Kossuth téren, a Kincses temető Hősök parcellájánál, a katolikus temetőben, valamint a Szent István templom falán elhelyezett táblánál.
 
Útban a világhírnév felé
Útban a világhírnév felé Május elején Papp Jázmin az isztambuli világkupán vívott a felnőttválogatottban. Az ötödik helyet a kínaiak legyőzésével érdemelték ki a magyarok.
 
Kilenc vásárhelyi érmes helyezés Karlovacban
Kilenc vásárhelyi érmes helyezés Karlovacban A 28. Croatia Karlovac Open taekwondo versenyen idén is sikerrel vett részt a Máté Taekwondo és Hapkido Sportegyesület.