
A Vásárhelytő néhány tíz kilométerre lévő erdős, szántóföldes területekről drámai állapotokról tudósították a Vásárhelyi Híreket. Száznál több őz hullott el, a Romániából áthozott pocokméreg hatására.
A Békés Megyéhez tartozó Orosháza közeli földekre március elején - a Kormányhivatal információi szerint - Prokum B nevű rágcsálóirtószert szórtak ki nagy mennyiségben. A Szovátán gyártott szer véralvadásgátló hatását gyomorméregként fejti ki.
A készítmény egyébként az EU több tagállamában engedélyezve van szántóföldi kijuttatásra. Magyarországon a vadon élő állatok védelme érdekében a hatóság nem engedélyezi a szer szántóföldi felhasználását.
A Békés Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztály Növény-és Talajvédelmi Osztály vizsgálatot indított, megállapításaik után növényvédelmi bírság kiszabását kezdeményezik a károkozók ellen. Ez természetesen nem pótolhatja a száznál több lassú kínhalállal, több nap alatt elpusztult szerencsétlen állatot. Az anyagi kár is jelentős, hiszen egy-egy szebb őzbak trófea félmillió forint körül van. Ráadásul vannak arra utaló jelek, hogy védett ragadozó madarak is elpusztultak, miután ettek az elhullott állatok húsából. Azonban nemcsak őzek hullottak el, hanem nyulak és fácánok is.
Hasonló tapasztalataik vannak a vásárhelyi vadászoknak is. Többek között a Kutasi út, Erzsébeti út Székkutas közötti részen jelentősen csökkent a vadnyúl állomány. Arra vonatkozólag viszont nincsenek értesülések, sőt vizsgálatok sem voltak, hogy Prokum B okozná a gyérülést.
A Vásárhelyi Híreket - nevük elhallgatását kérő szakemberek - arról tájékoztatták, hogy több mint érdekes az, hogy a nyár vége felé Vásárhely autós cikkeket árusító üzleteiből teljesen felvásárolták a fagyállókat. Nyílt titok, hogy az etil-glikolba napokig áztatott búza, kukorica hatásos rágcsálóméreg, amit a földekre kiszórva a vadnyúl is megehet