
Ettől a tanévtől kezdve ha egy diák 16 éves korában fejezi be az 5. 6. 7. 8. évfolyamot, akkor megszűnik a tankötelezettsége. Ezt jó ha tudjuk, tekintettel arra, hogy június 27- 29. között lehet beiratkozni a szeptemberben kezdődő 2012/2013-as tanévre.
A Magyar Szülők Országos Egyesülete szerint a tanköteles életkor leszállítása miatt fennáll annak a veszélye, hogy a 9. évfolyamra most beiratkozó tanulókat 16. születésnapjukon eltávolítják az iskolából. A 16 éven felüli tanulók védelme érdekében az MSZOE kezdeményezi az oktatásért felelős miniszternél, hogy írja elő rendeletében, hogy a tankötelezettségüket teljesítők tanulói jogviszonyát csak súlyos vétség esetén, külön fegyelmi eljárás keretében lehessen megszüntetni. A fegyelmi eljárás során az iskolának bizonyítani kellene a tanuló vétkességét, a 18 év alatti tanulók szüleit pedig be kéne vonni az eljárásba.
Ugyanakkor Selmeczi Gabriella MTI-hez eljuttatott kommünikéjében azt állítja hiába volt 1996-tól 18 év a tankötelezettségi korhatár, a fiatalok több mint 23 százaléka középfokú végzettség vagy szakképzettség nélkül hagyta el az iskolát. A tanköteles kor leszállítása ellenére az állam továbbra is biztosítja a térítésmentes továbbtanulás lehetőségét a 16. életévüket betöltött fiatalok számára az érettségi, illetve az első szakképesítés megszerzéséig.
Emlékeztetett arra is, hogy Európában még tizennyolc országban 16 esztendő a korhatár, olyan fejlett államokban is, mint Franciaország, Svédország, Norvégia vagy Finnország. De például Svájcban, Ausztriában, Liechtensteinben és Luxemburgban csak 15 év a korhatár - mutatott rá.
A kormány részére készített, a Kettős mérce által közölt titkos hatástanulmányuk szerint a tankötelezettség korhatárának leszállítása 16 évre, kallódó szakképzetlen fiatalok tízezreinek megjelenésével és több ezer pedagógus elbocsátásával fog járni. A foglalkoztatási hatásra is van pontos kormányzati kalkuláció: 4904 fő. Ez az elbocsátásra váró pedagógusok száma.
A szakiskoláknál a tanulók közel felének kimaradását prognosztizálják. Úgy, hogy – miután a szakiskolai képzés 3-évesre csökken – a kimaradó 16 évesek zömének már csak egyetlen év hiányozna ahhoz, hogy a munkaerőpiacon fontos végzettséget megszerezze. Persze a renitens diákokkal kezdeni kell valamit, nem vitás. De ehhez éppenséggel több pedagógusra (pszichológusra, mentorra, fejlesztőpedagógusra stb.) van szükség, nem kevesebbre. Kisebb osztálylétszámra, és gyakorlatorientáltabb szakképzésre.
A titkos tanulmányból ennek hatásait vizsgáló 5 oldalt megtalálja ITT!