Kultúra, oktatásSzenvedélye a kő

2012. január 11., szerda
 
Szenvedélye a kő

A kortárs magyar szobrászművészet meghatározó alakja, Szmrecsányi Boldizsár - művésznevén BOLDI - alkotásaiból  január 21-én, délután 4 órakor nyílik kiállítás az Alföldi Galériában. A carrarai márványból, kőből és pirogránitból készült szobrok mellett a művész családjának, a magyar építészet és képzőművészet meghatározó alakjainak műveit is láthatják majd a hódmezővásárhelyi tárlaton.

 

(Fotó: kogart)

Szmrecsányi Boldizsár (41) művészcsaládból származik, ükapja Lechner Ödön, a Szmrecsányi-ágon is mindenki művész volt, de rokonságban vannak a Szinyei Merse családdal is. Nemrég egy rádióműsorban mesélte, hogy gyermekkorában minden érdekelte, a sport éppúgy, mint az ornitológia, aztán az általános iskola végén a művészet mellett döntött. Tanulmányait itthon, illetve Bécsben végezte, azóta is többlaki életet él, – Franciaországtól Olaszországig – állandóan úton van. Nyaranta a Balaton-felvidéken, badacsonyörsi műtermében dolgozik. Félreismerhetetlen anyaga az a különleges fehér és színes márvány, melyből a rá jellemző sima felületű, zárt formarendbe komponált figuráit alkotja. A legfontosabb anyagoknak a követ, a bronzot, a terrakottát és a fát tartja, de a legkedvesebb és a legszebb számára a carrarai márvány, amely a legnehezebben megmunkálható.

 

A Vásárhelyi Őszi Tárlatokon rendszeresen kiállító BOLDI műveivel tiszteleg felmenői, a Lechner-Szmrecsányi dinasztia, a magyar kultúra kimagasló alakjai előtt. A kortárs művész klasszikus alakidézése és portrémegformálása az ókori görög szobrászat hagyományaiból táplálkozik. Alkotásainak ugyanúgy sajátja a természetelvű látásmód, mint a magasfokú stilizálás. Aktjai, portréi és természeti formái zártak, tökéletesen lecsiszoltak, lekerekítettek.

 

A január 21-én, délután 4 órakor nyíló kiállításon Lechner Ödön építőművész (1845-1914), Lechner Gyula (1841 - 1914) festőművész, műfordító, ifj. Lechner Ödön festőművész (1874-1910), Szmrecsányi (Pajtás) Ödön festőművész (1874-1954) és BOLDI (1970) alkotásaiból válogatott műveket tekintheti meg a művészetkedvelő közönség.

 

Olvassa el ezt is!

A Kosársulinak nem jött össze a győzelem

A Kosársulinak nem jött össze a győzelem

Saša Vejinović csapata jó meccset játszott a tabella élmezőnyéhez tartozó vendégekkel, és bár nagyot harcolt, végül szoros vereséget szenvedett.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

2026. 6. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
A 43. Magyar Sajtófotó Kiállítás a Kossuth téren

A 43. Magyar Sajtófotó Kiállítás a Kossuth téren

Az országot 2021 óta járó, az előző év legjobb sajtófotóit bemutató vándorkiállítás Hódmezővásárhelyre érkezett.
Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026

Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026

Továbbra is havi két alkalommal van szelektív hulladék elszállítás és havi 4, vagy 5 alkalolmmal van a zöldhulladék elszállítása.
 

És ezt már olvasta?

A Kosársuli felugrott a 9. helyre a tabellán
A Kosársuli felugrott a 9. helyre a tabellán A PTE-PEAC-ot fogadta a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 16. fordulójában. a csapat végig uralta a meccset és visszavágott az őszi vereségért.
 
Vásárhelyi Művészeti Díj 2026
Vásárhelyi  Művészeti Díj 2026 Benedek Lili jazzénekesnő, Varga-Tóth Attila operaénekes, valamint a Molnár Dixieland Band együttes vehette át az idei Vásárhelyi Művészeti Díjat-
 
Megszerezte első idegenbeli sikerét
Megszerezte első idegenbeli sikerét Január 25-én este az Eger vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport alapszakaszának 14. fordulójában.
 
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen Január 20-án Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter részvételével letették a Lynx harcjármű szimulációs központjának alapkővét.
 
Program a gyermekvállalás támogatására
Program a gyermekvállalás támogatására Európai uniós támogatással újabb egészségfejlesztési program indult Hódmezővásárhelyen és Szatmárnémetiben.
 
Ismét elmaradt a győzelem
Ismét elmaradt a győzelem A Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 13. fordulójában a Győrt fogadta a győzelem reményében.
 
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat A Vásárhelyi Önkormányzat a TOP PLUSZ programban december végén kapott 624 millió forintot humánfejlesztési célokra.