
A tudós és államférfi Bibó István kiállításának megnyitójával vette kezdetét az a szakmai együttműködés, melyet a Dugonics András Piarista Gimnáziummal kötött az Emlékpont.
A vásárhelyi közgyűjtemény közreműködésével bemutatott tárlatot Blazovich Péter nyitotta meg január 23-án, szerdán reggel a szegedi középiskolában.
„A két intézmény már évek óta kapcsolatban áll egymással: a szegedi gimnázium diákjai rendszeresen ellátogatnak a kommunizmus évtizedeit bemutató múzeumba, illetve az Emlékpont történészei is részt szoktak venni a piaristák által szervezett történelmi rendezvényeken. A mostani szerződéskötés ennek egy intézményesített továbbgondolása” ‑ mondta el Blazovich Péter, az Emlékpont vezetője. Papp Attila, a piarista gimnázium igazgatója azt várja a közös programoktól, hogy tanulóik érdeklődését jobban felkeltsék a huszadik század második felének történései iránt. Ez azért különösen fontos, mert a mai középiskolások nem éltek a Kádár-korszak idején, így nincs semmilyen tapasztalatuk arról az időszakról.
Az együttműködés keretében a vásárhelyi közgyűjtemény rendszeresen vándoroltat kiállításokat a jövőben Szegedre; ennek első állomásaként Bibó István születésének századik évfordulójára készült - tavaly júniusban az Emlékpont teraszán már látott- tablókiállítás nyílt a piarista gimnáziumban.
Az Emlékpont és a szegedi gimnázium közötti együttműködés azonban nem csak kiállítások szervezésére és múzeumlátogatásra korlátozódik. A piarista iskola egyfajta tudományos műhelyként is funkcionál: rendszeresen szerveznek konferenciákat, főként délvidéki és kisebbségkutatási témákban. A jövőben a vásárhelyi kiállítóhellyel közösen terveznek történelemtudományi tanácskozásokat, melyeken előadóként és szervezőként vesznek részt az Emlékpont történészei.
Az Emlékpont következő kiállítása a kommunizmus áldozatainak emléknapjához kapcsolódóan nyílik a piarista gimnáziumban.