
A hódmezővásárhelyi születésű szaxofon- és pánsíp-művész, St. Martin a Nemzeti Színkottás Zenekarral ad közös jótékonysági koncertet november 26-án 18 órai kezdettel a Református Ótemplomban a Kozmutza Flóra Gyermekotthon sérült fiataljainak megsegítésére.
A Nemzeti Színkottás Zenekar (NESZ) olyan zenekedvelő értelmileg sérült fiatalokból áll, akik megmutatják, hogy a fogyatékosság erénnyé is kovácsolható, és nincsenek számukra leküzdhetetlen akadályok. A Magyar Speciális Művészeti Műhely ‑ igyekszik felkarolni és meghonosítani olyan új kezdeményezéseket, melyek az értelmi fogyatékosok művészeti tevékenységének minél szélesebb körű megismerését szolgálják ‑ égisze alatt működő társulat célja, hogy a közönség és a társadalom megismerje a sérült embereket és megismerve őket elfogadja másságukat. Ez a másság azonban a köznyelvben uralkodó pejoratív jelentéstartalommal ellentétben olyan tulajdonságok összességét jelöli, mint a páratlan vagy a különleges!
A NESZ tagjai 2002 óta egy holland zenepedagógus, Jeanette Barentsen módszer alapján, úgynevezett színkották segítségével tanulnak zenélni. A hangokat különböző színek (C-sárga, D-kék, E-barna, F-zöld, G-piros, A-fehér, H-fekete) jelölik, melyek váltakozva ismétlődnek a hangszereken. A lényeg nem az, hogy milyen nehéz egy dal, hanem az, hogy mekkora örömöt jelent az ellátottak számára a zenélés élménye.
A Közös hang című kezdeményezés a színkottások és St. Martin között több mint fél évtizedes múltra tekint vissza: a NESZ először a vásárhelyi születésű szaxofon- és pánsípművész dalait játszotta, majd 2009-ben léptek először együtt színpadra. A csütörtöki koncert a Református Ótemplomban páratlan élményt ígér a közönségnek, melyen felcsendülnek St. Martin saját szerzeményei, valamint klasszikus zeneművek és populáris, közkedvelt dalok is.
Az est bevételével a vásárhelyi Kozmutza Flóra Gyermekotthon sérült fiataljait támogatják a szervezők.