A Hódmezővásárhelyi Integrált Szakképző Központ Szakiskola és Szakközépiskola 48 millió forintot nyert, „Szakképzés mesterfokon” című pályázatára, amely szerint 7 szakképesítést az új szakképzési törvénynek megfelelően alakítottak ki.
Fotók: VH
Idén szeptembertől elindulhat a fehérnemű-készítő és kötöttáru összeállító, gépi forgácsoló, gyakorló fodrász, hegesztő, pincér, vendéglátásszervező-vendéglős, mechatronikai technikus képzés. A felsorolt szakmák oktatása a Corvin Mátyás Tagintézményben, a Gregus Máté Tagintézményben és a Kalmár Zsigmond Tagintézményben történik. Június 13-án a Fekete Sas báltermében ezt hét szakmát mutatták be látványos kiállítással, prezentációkkal, show-műsorral. Délelőtt a színpadon egymást követték a bemutatók, egyik standtól a másikig hömpölygött az egymást váltó diáksereg.
A pályaválasztási börzére kirendelt néhány óvodáscsoport még csak növelte a folyamatos zsongást, láthatóan őket nem annyira a szakmák perspektívája, mint inkább a cukrászok marcipán kóstolója, vagy – mint a képeinken is látható - a fodrásztanulók egy kis hajigazítása illetve a Gregus iskola látványosan működő robotjai tartották izgalomban. Persze sem az óvodások, sem a diákok nem tudhatták, hogy a robotok, a gépek bemutatása között serénykedő egyik gregusos diák, a tizennegyedikes mindszenti Antal Lajos Balázs aki idén áprilisban Magyarország legkiválóbb mechatronikai műszerésztanulója címet kapta. Neki szinte biztos, hogy nem lesznek elhelyezkedési gondjai, mert mint tanára Kurusa József elmondta, végzős diákja Kecskeméten tovább tanul, elhelyezkedési gondoktól sem kell félnie, a Mercedes gyár máris „ismeri a fiatalember kvalitását”.
Arra a kérdésre, vajon mekkora lesz az elhelyezkedési esélye a Fekete Sasban bemutatott hét szakmát elvégzőknek, Dr. Nagyné Bánfi Judit a HISZK főigazgatója elmondta, nem véletlen a hét szakma kiválasztása, vállalkozói körökkel történt egyeztetés alapján Hódmezővásárhelyen és környékén előzetes felméréseik szerint, biztos elhelyezkedési lehetőség van.
A VH-nak arról nincs információja, hogy a hét szakma valamelyikét elvégzők közül ténylegesen hányan tudnak majd elhelyezkedni.
A Fekete Sasban csütörtökön bemutatott szakképzések esetén, - egy részüknél elég a nyolc általános - lényeges szempontja a rövidebb képzési idő. A pályázaton nyert 48 millió forintból a rövidítette képzésnek megfelelő tanmenet kidolgozását, a képzés elméleti és gyakorlati feltételeinek kialakítását finanszírozzák.