
Ma délután sajtótájékoztatón jelentette be Szabó Gábor rektor, hogy 2012 szeptemberétől részletfizetési lehetőséget biztosítanak mindazon diákoknak, akik nem állami ösztöndíjas helyekre nyernek felvételt.
Szabó Gábor rektor úgy fogalmazott, gyökeres átalakulás történt a magyar felsőoktatás területén az utóbbi hónapokban, a legkomolyabb változások pedig az államilag támogatott képzési helyeket, illetve azok elosztását érintették. Egyelőre nem lehet tudni, hogyan reagálnak minderre a felvételizők, érdemi következtetéseket csak az első jelentkezési adatok megismerését követően, március végén vagy április elején lehet levonni. Az akadémikus szerint sajnos sok esetben félrecsúszott az átszervezés kommunikációja, ami tovább nehezíti a helyzetet. Példaként említette, hogy egyes médiumok arról számoltak be, miszerint vidéken megszűnne a jogászképzés, holott annyi történt, hogy egyes vezető vidéki egyetemeknek ezúttal nem jutott az államilag finanszírozott kvótából. Ugyanakkor – fogalmazott – az SZTE Állam- és Jogtudományi Kara ezzel együtt is nagy presztízsű oktatói gárdával, piacképes diplomával várja az érdeklődőket. A fakultás folyamatosan fejlődik, éppen közös Európa-tanulmányok képzést indít közösen egy francia egyetemmel, s a szakra nemcsak itthoni, hanem külföldi diákokra is számítanak.
A rektor kiemelte: az intézmény minden segítséget megad majd azoknak a hallgatóknak, akik nem állami ösztöndíjas helyen kezdhetik meg tanulmányaikat ősztől. A dékáni kollégium hétfőn arról döntött, hogy az önköltséget nem egy összegben, a félév elején kell majd befizetni, hanem részletfizetési lehetőséget biztosít az SZTE (a tervek szerint három részletben történhet a térítés). Emellett a karok saját forrásból, illetve együttműködő vállalatok segítségével ösztöndíjakat alapítanak. A Gazdaságtudományi Karon például első körben már 40 fiatal részesülhet így támogatásban. Az Állam- és Jogtudományi Kar pedig az első szemeszter végén a 10 legjobb tanulmányi eredményt felmutató fiatalnak visszatéríti az önköltséget, s a rendszer további bővítését tűzték ki célul. Összegyetemi szinten pedig tovább működik a már bevezetett SZTE Talent-ösztöndíjrendszer.
A rektor azt is megemlítette: az idei esztendőben várhatóan állami ösztöndíjas helyeket is el lehet majd nyerni a pótfelvételi keretében, így senkinek sem kell elkeserednie, akik elsőre csak fizetős képzésre jutott be.
Ehhez a gondolathoz kapcsolódott Homoki-Nagy Mária, az SZTE oktatási rektorhelyettese, aki kiemelte: érdemes az intézmény felsőfokú szakképzései között is böngésznie annak, aki esetleg kicsit tartana a fizetős tanulmányoktól. Ezen az egyre kedveltebbé, népszerűbbé váló képzési területen is kínál finanszírozott helyeket az egyetem – így Homoki-Nagy Mária. Hozzáfűzte: a felsőfokú szakképzésekről később tovább lehet lépni az alap- és mesterszakokra is, amit megkönnyít, hogy a Szegedi Tudományegyetem lehetővé teszi diákjainak a karok, illetve a szakok közötti átjárást, a párhuzamos képzést. Így az, aki először fizetős helyre kerül be, adott esetben átkerülhet majd államilag támogatott képzésre is tanulmányai során.