Kultúra, oktatásPáncélos vitézek csatája a Partfürdőn

2011. június 29., szerda
 
Páncélos vitézek csatája a Partfürdőn

Kora középkori viseletet hordó és fegyvereket használó páncélos vitézek küzdelmének lehetnek szemtanúi azok, akik július 2-án délután ellátogatnak az újszegedi Partfürdőre.

 

 

 

 

 

Szeged központjában már pénteken elkezdik építeni a középkori haditábort, amelyben a mintegy száz korabeli viseletet hordó résztvevő lakik majd – mondta Lele János, a találkozó szervezője a rendezvényről tartott szerdai sajtótájékoztatón.
A hagyományőrzők a jurták építésénél, a fegyverek és ruhák elkészítésénél is törekszenek arra, hogy azok a lehető legjobban hasonlítsanak a kora középkorban, a VI-IX. században élt sztyeppei népek, főként az avarok által használtakhoz. Ehhez tanulmányozták a Kárpát-medencében előkerült régészeti leleteket, korabeli képi ábrázolásokat és leírásokat.
A rendezvény célja – amellett, hogy a szélesebb közönséggel is megismertesse az egykor itt élők életmódját és harcmodorát -, eloszlatni azt a tévhitet, hogy a sztyeppei harcosok nem viseltek semmilyen védőeszközt.
A találkozó egyik leglátványosabb része az a szombat délutáni lovas bemutató lesz, amelyen egy Kunszentmárton közelében előkerült avar lamellás vértet tesztelnek. A bábura helyezett páncélzatot íjjal és kopjával támadják, majd megvizsgálják, hogy milyen védelmet nyújthatott egykor viselőjének. A bemutatót a gyalogosok összecsapása követi, amelyben harminc-negyven harcos küzd meg egymással. A párviadalokon és csatajelenetekben a keleti, sztyeppei és a nyugati harcmodor követői mérik össze tudásukat az eredetivel megegyező, de életlen fegyverekkel.
A bemutatókat délelőtt a Móra Ferenc Múzeumban szakmai előadások előzik meg: itt a hallgatók megismerkedhetnek a mongol íjászversenyek jellegzetességeivel és a középkori vértek rekonstrukciós folyamataival.

 

Olvassa el ezt is!

Nagyszerű eredmény Londonban

Nagyszerű eredmény Londonban

A Nemzetközi Nyílt Poomsae Taekwondo Bajnokságon a vásárhelyi László Alexa is részt vett. A mezőny legnépesebb kategóriájában dobogó lett.
Csomorkány SE sikerek a Vidékbajnokságon

Csomorkány SE sikerek a Vidékbajnokságon

Korosztályos Vívó Vidékbajnokság rendeztek Zalaegerszegen. Két aranyérmet nyert Spissák Dalma.
Van miért tartanunk a digitális állampolgárságtól?

Van miért tartanunk a digitális állampolgárságtól?

Magyarországon is egyre hangsúlyosabbá válik a digitális állampolgárság fogalma, amelynek célja, hogy ügyeinket gyorsabban, egyszerűbben tudjuk intézni.
A szakmai elkötelezettséget díjazták

A szakmai elkötelezettséget díjazták

Április 30-án délelőtt ünnepi díszközgyűlés keretében Mátray Attila–díjjal tüntették ki Rácz-Káté Mónikát sokrétű szakmai tevékenysége elismeréseként.
 

És ezt már olvasta?

Dühös lett – közlekedési tábla, Fidesz iroda üvege bánta
Dühös lett – közlekedési tábla, Fidesz iroda üvege bánta A bíróság garázdaság és rongálás vétségében mondta ki bűnösnek mint különös visszaesőt, és a szabadságvesztés mellett, az okozott kárt is meg kell téríteniw.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 16. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
A Sopron ellen a 7. helyért
A Sopron ellen a 7. helyért Budafokon zárta a rájátszás második körét a Vásárhelyi Kosársuli. Egy bravúros győzelem esetén az 5. helyért játszhattak volna Borbáthék.
 
Mindjárt itt a Deja vu
Mindjárt itt a Deja vu A DEJA VU Fesztivált 2025. június 6-7-8. között rendezik meg Szegeden, a pünkösdi hosszú hétvégén. Már ismertek az előadók nagy része.
 
Holttestet találtak a leégett vásárhelyi tanyaépületben
Holttestet találtak a leégett vásárhelyi tanyaépületben A Csomorkányi úton lévő ötven négyzetméteres házhoz három járművel vonultak a tűzoltók.
 
Troll szobor a Kása erdőben
Troll szobor a Kása erdőben Thomas Dambo dán újrahasznosító művész készít trollszobrot. Viták kereszttüzében döntöttek arról, hogy 32 millió forintot fordít a város önkormányzata.
 
Már csak az 5-8. helyért folynak a meccsek
Már csak az 5-8. helyért folynak a meccsek A Budafokot fogadta a Hódtói Sportcsarnokban a Vásárhelyi Kosársuli.Tizenkét pontos hátrányból várja a visszavágót az 5-8. helyért zajló rájátszás első körében.