



A szülők, laikusok és a szakemberek is az oktatás- nevelés egyik remek kezdeményezésének tartják az úgynevezett Tanodákat, amelyekből - nem utolsósorban Európai Uniós finanszírozással - több tucatnyi működik szerte az országban.
Ezek egyike 2013 nyarától éppen Hódmezővásárhelyen létesült. Méghozzá a belváros kellős közepén, az Andrássy utca 1. számú ház második emeletén, a célnak megfelelően átalakított 60 négyzetméteres bérleményben.
A Corvin Szakképző Gasztro-Ker Alapítványa által létrehozott Tanodában a többségében hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű vásárhelyi középiskolások részére olyan szolgáltatást nyújtanak, amely segíti a tanulókat a sikeres iskolai előrehaladásában, továbbá lehetőséget teremt arra, hogy kulturált környezetben tanulhassanak, beszélgessenek, vagy számítógépezzenek. Délután egy órától délután ötig lehetnek a Tanodában, mindennap uzsonnát kapnak, a tanulást, a szórakozást 12 darab laptop segíti.
„Tudatosan szerettük volna megteremteni ezt a családias légkört, hogy a 30 idejáró diák otthonosan érezze magát”, mondta Ambrusné Kun Violetta tanodavezető a Vásárhelyi Híreknek. „Motiváló ez a légkör és ez az egyik legfontosabb a számunkra”, tette hozzá.
A projekt része, hogy a szakmai programot rendszeresen egyeztették, a tapasztalatokat megosztották más települések hasonló kezdeményezésű tanodáival. Ennek részeként február 16-án ismét nyílt napot rendeztek, amelyre a Hódmezővásárhelyi Szakképző iskolák és a Varga Tamás Általános Iskola pedagógusai mellett eljöttek a Motiváció, a Mese-Csere, a Holdudvar, a Szegedi Roma, a Kerkai Jenő Népi Kulturális Tanoda képviselői is.
Farkas Zsuzsanna a projekt szakmai vezetője szerint, szakmailag igen hasznos interaktív előadások során osztották meg tapasztalataikat. A céljuk a hátrányos, és halmozottan hátrányos helyzetű, köztük roma gyermekek felzárkózási esélyeinek növelése, az oktatási esélykülönbségek és az iskolai lemorzsolódás csökkentése, és olyan körülmények megteremtése, amellyel mindez teljesíthető.
A Vásárhelyi Hírekben többször beszámoltunk arról, hogy az eltelt másfél évben a vásárhelyi Tanodába járó diákok egy valódi közösségé kovácsolódtak, közös programjaik, kirándulásaik voltak, bentlakásos közösség- és csapatépítő kishomoki táborozások, sőt már második éve a Kozmutza Flóra Otthon lakóit a saját játékaikat feláldozva karácsonyi ajándékcsomagokkal lepték meg.
A Tanoda projektfinanszírozási ideje február végén lejár. A projektben közvetve vagy közvetlenül részt vevőknek kifejezetten pozitív a véleményük erről az igazán életképes és példamutató kezdeményezésről. A továbbfinanszírozás lehetőségeinek számba vételéről heteken belül tanácskozni fognak.