
A gyerekek Barbie hercegnőktől, Superman-ektől, lila póniktól, egymást bosszantó dinoszauruszoktól terhes mai világában valódi felüdülés egy-egy „igazi” mese, míves szavakkal, kerek történettel.
Képünkön Köszegfalvi Ferenc (b) és Hézső Ferenc a könyvbemutatón (Fotó: VH)
Az igényes szülők könyvespolcain persze most is megtaláljuk a klasszikus mesekönyveket, illetve a magyar népmeséket, amelyekből komoly gyűjtemények jelentek meg az elmúlt évtizedekben.
Mégis bátran ki lehet jelenteni, hiánypótló mesekönyvet mutattak be március 27-én este a hódmezővásárhelyi Németh László Városi Könyvtárban.
Arany László, Kálmány Lajos, Török Károly és Kiss Lajos 1800-as évek végi, 1900 –as évek eleji gyűjtéseit szerkesztette egy kötetbe Kőszegfalvi Ferenc helytörténész. A Szélike királykisasszony - Hódmezővásárhelyi népmesék és mondák című kötet címének első fele azonos Benedek Elek mesegyűjtemény kötetének címével, de mint kérdésünkre Kőszegfalvi Ferenc elmondta, csak véletlen egybeesésről van szó, hiszen ennek a kötetnek a meséiben jellemzően a vásárhelyi szellemiség jelenik meg. A szerkesztő elmondása szerint, éppen a gyűjtők személyén keresztül, de szintén kitapintható egy-egy mese bevezetőjéből, fordulatából. Kőszegfalvi Ferenc azt is megemlítette, jellemző színfoltja ezeknek a meséknek, hogy sok esetben maga az elbeszélő is belehelyezi magát a történetbe és ettől egy sajátos világ kel életre.
A mai modern meséknek nevezett, realisztikus ám képzelt világról szóló mesék hívei azt vallják, a mesék látszólag nem sokat mondanak a modern társadalom körülményeiről, hiszen a népmesék például egy egészen más korban jöttek létre. Mégis nagyon sok segítséget nyújtanak az ember belső problémáinak megértéséhez és megoldásához. A mese segíthet a gyereknek megérteni, megtalálni helyét a világban, összefüggéseket megtalálni az érzések világában.
Ezért van ott a helye ennek a kötetnek is, minden vásárhelyi szülő könyvespolcán.