Kultúra, oktatásMegnyílt a Tornyai Emlékév nagyszabású kiállítása

2019. április 28., vasárnap
 

Tornyai János munkásságát reprezentatív módon mutatja be a festőművész nevét viselő múzeum vasárnap megnyílt kiállítása. A Gyönyörködő lélekkel festeni című tárlat több mint háromszáz festménye igazolja: az alkotó korának modern művésze volt.

 

 

 

 

 

 


Tornyai János születésének százötvenedik évfordulóján emlékévvel tiszteleg a vásárhelyi múzeum, amelynek része a május 16-án megrendezésre kerülő művészettörténeti konferencia, s a közgyűjtemény a most megnyílt tárlatot a május közepén bemutatásra kerülő katalógus formájában örökíti meg, s emellett a múzeum a művész alkotói évtizedeit áttekintő, monografikus igényű kötet kiadásával is tiszteleg.

 

Miklós Péter múzeumigazgató köszöntőjében hangsúlyozta: a programsorozat igyekszik Tornyai alkotói periódusainak, alkotói módszereinek különbözőségét, annak szakaszait és egységbe szerveződését megmutatni, igazolva, hogy Tornyainak szerepe van a modern magyar képzőművészeti színtéren, nemcsak mint az alföldi tájéképfestészet mesterének.

 

A tárlat az életművet új szempontok szerint, az ismert képek mellett számos, most először látható, régóta raktáron lévő, és kölcsönzött képpel mutatja be. A kiállítás középpontjában Tornyai legismertebb, s a művésznek és a városnak is hírnevet hozó, az 1900-tól készülő, s 1904-ben az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat díját kiérdemet Juss című festménye áll.

 

A Juss nemcsak a szegénységről szól, hanem annál többről is – fogalmazta meg megnyitójában Keserü Katalin professzor, Széchenyi-díjas művészettörténész, a Károli Gáspár Református Egyetem egykori tanszékvezetője, hozzátéve: a mű véleményt mond az embereket régóta „rágcsáló” főbűnről, a társadalmi osztályokat nem ismerő irigységről, így jóval több, mint magasabb eszmei és festői indíttatást nélkülöző, szociális-szegényparaszti témafelvetés.

 

A képek laza időrendet követnek a kiállítás tíz termében, ahol nem egy festmény több változatban, vagy az alkotáshoz készült tanulmányokkal együtt került kiállításra. Erről a tárlat kurátora, a múzeum korábbi igazgatója beszélt. Nagy Imre elmondta: Tornyai munkásságának újragondolása időszerű, hiszen egy felvilágosult, a kor törekvéseit ismerő alkotóról van szó, aki saját korának szellemiségével, sőt azt meghaladva hozta létre életművét.

 

A kiállítás szeptember 15-ig tekinthető meg a Tornyai János Múzeumban.

 
 
VH-ATA
 

Olvassa el ezt is!

Alföldi Állattenyésztési Napok huszonhatodszor

Alföldi Állattenyésztési Napok huszonhatodszor

A hódmezővásárhelyi kiállítást 2019-ben az OMÉK állattenyésztési előrendezvényeként hirdették meg, mint a legnagyobb hazai élőállat-bemutatót. Részletes programmal!
Átadják Vásárhely új tavas pihenőparkját

Átadják Vásárhely új tavas pihenőparkját

a 19 ezer négyzetméteres területre impozáns park épült 3000 négyzetméteres tóval. Az átadás késését is megmagyarázták. A 831 millióból épült pihenő-, játszó-, sportterület és pavilon is.
Ütős hétvége a Hódtóiban

Ütős hétvége a Hódtóiban

Május 9-én a Hódtói Sportcsarnokban rendezte meg a Hódmezővásárhelyi Box Club a II. Szalkai László-emlékversenyt.
A két győzelemig tartó párharcban az első már megvan

A két győzelemig tartó párharcban az első már megvan

Május 7-én este hazai pályán kezdte az NB I/B Zöld csoport 9. helyéért zajló párharcot a Vásárhelyi Kosársuli.
 

És ezt már olvasta?

A régésztechnikusok munkáját bemutató kiállítás nyílt
A régésztechnikusok munkáját bemutató kiállítás nyílt Terepen! címmel a feltárásokon dolgozó régésztechnikusok és önkéntesek munkáját bemutató kiállítás nyílt a Tornyai János Múzeumban.
 
Sárgulás a tradíciók jegyében
Sárgulás a tradíciók jegyében Hódmezővásárhely jellegzetességéhez tartozik, hogy a Mezőgazdasági Kara hallgatói fogatos felvonulással jelképesen elbúcsúznak a várostól is.
 
Pünkösdölő a Tájházban
Pünkösdölő a Tájházban A Bessenyei Ferenc Művelődési Központ színes népi programmal várja a vásárhelyieket május 23-án délután 3-tól 5-ig, Pünkösd alkalmából.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 20. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Civil- és sportszervezeteket támogattak
Civil- és sportszervezeteket támogattak Hódmezővásárhely Önkormányzata 37,5 millió forinttal támogatta a helyi egyesületek működését. Idén megemelt kerettel, összesen 40 millió forintot osztottak ki.
 
Elhunyt Kőszegfalvi Ferenc
Elhunyt Kőszegfalvi Ferenc

Kőszegfalvi Ferenc Hódmezővásárhely egyik ismert helytörténésze, bibliográfusa és helyismereti kutatója volt, aki sokat tett a város történetének dokumentálásáért.

 
A 10. helyen zárt a Kosársuli
A 10. helyen zárt a Kosársuli Saša Vejinović: "Hullámzó szezonon vagyunk túl, amiből nagyon sokat kell tanulnunk és a tanulságot levonnunk.”