
Számunkra, magyarok számára nagyon fontos Szent-Györgyi Albert Nobel-díja – mondta Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a szegedi egyetem egykori professzora és rektora tiszteletére rendezett emlékkonferencia megnyitóján csütörtökön a csongrádi megyeszékhelyen.
Szent-Györgyi Albert Magyarországon végzett munkájáért kapta a Nobel-díjat. Külföldi tanulmányok és kutatómunka után tért haza, tizennyolc esztendővel azt követően, hogy az ország elvesztett egy háborút és területének kétharmadát – közölte az akadémikus.
Pálinkás József hangsúlyozta, hogy Szent-Györgyi Albert világsikere politikai bizonyítéka annak, hogy még a legrosszabb időkben is érdemes befektetni az oktatásba és a kutatásba. Munkássága és élete a mai napig inspirációt jelent sokaknak.
A konferencia célja azonban nem csak az emlékezés. A tanácskozás lehetőséget teremt arra is, hogy szót ejtsünk a tudomány jelenéről és közös jövőjéről is, és ráirányítsuk a figyelmet a tudományos kiválóságra és a kutatásra – jelentette ki az MTA elnöke.
A négynapos tanácskozáson harminc ország több mint ezer kutatója vesz részt. A konferencián a kilenc Nobel-díjas kutató - Peter C. Doherty, Bert Sakmann, John E. Walker, Aaron Ciechanover, Andrew V. Schally, Ada E. Yonath, Tim Hunt, Robert Huber és Eric F. Wieschaus - plenáris előadásokat tart, emellett a szekcióüléseken orvosbiológiai témákról – kardiológia, immunológia, genetika és molekuláris biológia, neurobiológia, gasztroenterológia és a tuberkulózis – esik szó.