
Növeli a kísérő nélkül érkező kiskorúak ellátásához szükséges gyermekvédelmi kapacitásokat a kormány - közölte a kormányszóvivő kedden Szegeden.
Képünkön egy menekült fiatal érkezése (Fotó: VH)
Kovács Zoltán elmondta: az idei évben eddig 44 693 kiskorú nyújtott be menedékkérelmet Magyarországon, közülük mintegy 8600-an felnőtt hozzátartozó nélkül érkeztek. Hozzátette: 2015-ben eddig 51 kiskorút részesítettek a magyar hatóságok nemzetközi védelemben, őket nevelőszülőknél, illetve a gyermekvédelmi rendszerben helyezték el. A kormány döntött a fóti gyermekváros kapacitásainak növeléséről, szükség esetén pedig igénybe veszik a balatonőszödi egykori kormányzati üdülőt, valamint a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató hódmezővásárhelyi férőhelyeit a kísérő nélkül érkező kiskorúak elhelyezésére.
Nem újdonság, - mint arról már többször írtunk a Vásárhelyi Hírekben - hogy a hódmezővásárhelyi otthonba is érkeznek majd újabb fiatalkorúak, akik teljesen egyedül lépték át illegálisan a határt. Már 2013 tavasza óta laknak fiatalkorú külföldi migránsok a Béla cigány utcai otthonban. A 2011 óta a Szent Ágota Alapítvány által üzemeltetett épületben 18, javarészt színes bőrű fiatalkorú elhelyezésére van mód.
A Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató épülete, az úgynevezett kísérő nélküli külföldi kiskorúak befogadó otthona.
A Vásárhelyi Hírek megtudta, hogy idén júliusban az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) hivatalának négytagú küldöttsége járt a gyermekotthonában. A kifejezetten szakmai látogatás célja az volt, hogy megismerjék a gyermekotthonban folyó munkát, és a kísérő nélküli kiskorúak elhelyezésének körülményeit.
Ennek az otthonnak a kapacitása csak körülbelül 18-20 fiatalkorút elhelyezését teszi lehetővé, de az talán kevésbé ismert - mint arra Kovács Zoltán kormányszóvivő is utalt -, hogy több százan az egykori fóti gyermekvárosban várnak státuszuk elbírálására, illetve családegyesítésre.
Az otthon vezetője szerint Vásárhelyen, kevés kivétellel az újonnan érkezők rövid idő után továbbállnak. Rácz Béla az otthon vezetője, riportban mondta el, kevesebben vannak azok, akik ki tudják várni a hivatalos egyesítési eljárást. Sokakat ugyanis a családjuk úgy indított el, hogy valamilyen velük rokonsági fokban álló már kint dolgozik Nyugat-Európában. A hozzátartozók egy része nem is legálisan tartózkodik az EU-ban, tehát a legtöbben meglépnek, mennek a rokon után. A legális eljárást sokaknak nincs türelmük kivárni, ők azért szöknek el.
A hivatalos családegyesítési eljárást úgy lehet lebonyolítani, ha ez a rokon legálisan tartózkodik az adott országban, őt megkeresik, fogadónyilatkozatot kell kiadnia, hónapokba telik a hivatalos procedúra.
Van azonban olyan fiatal, aki már hónapok óta Vásárhelyen él, mivel a szüleiről már semmit nem tud. 15 évesen valójában a semmibe küldték, hogy megmentse legalább a saját életét.