








A 2015-ben Pro Urbe díjjal kitüntetett író, költő, a Szent György Lovagrend tagja 2013- ban férje, Kenéz Ernő, továbbá Ilosfalvy Róbert operaénekesek, valamint Antal Imre zongoraművész, televíziós személyiség domborművének adományozásával megteremtett, egy a vásárhelyi jeles személyiségekre emlékező panteont a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ, erre a célra kialakított oldalán.
Fotók: VH
A vásárhelyiek tudják, hogy a sor egyáltalán nem teljes, hiszen az elmúlt évszázadban van még jó néhány hódmezővásárhelyi születésű, a művészeti életben kimagasló személyiség, akinek van és valószínű lesz is helye a Vásárhely Panteonban. Így gondolja ezt Kenéz Heka Etelka is, aki a most felavatott négy, illetve a már meglévő három domborművek elkészítését, elhelyezését finanszírozta. Valamennyi a Csongrádon élő Lantos Györgyi és Máté István szobrászművészek alkotása.
Június 16-án 11 órakor kéttucatnyi érdeklődővel ünnepi megemlékezésen avatták fel az újabb domborműveket. Kószó Péter alpolgármester méltató szavai után Kenéz Heka Etelka saját versét mondta el, majd a Liszt Ferenc Ének Zenei Általános Iskola diákjaiból álló kiskórus adta elő, szintén a költőnő Vásárhelyi himnuszát, majd Nagy Lili, a Bethlen Gábor Református Gimnázium tanulója szavalt.
A vásárhelyi Panteonba került Lontay Margit színművész, aki 75 éves korában hunyt el. Kapcsolata Vásárhellyel élete végéig megmaradt, több ünnepségen, irodalmi esten részt vett. Utoljára 1989 júniusában a faszínház emlékünnepélyén lépett fel.
A Panteon falára került Várhelyi Endre színházi rendező, operaénekes domborműve. Ő 1979-ben 55 évesen távozott az élők sorából.
Szintén most avatták fel Bibó Lajos domborművét. Az 1972-ben 82 éves korában elhunyt író, drámaíró, újságíró, színházi lapszerkesztő a Bethlenbe járt gimnáziumba, majd Kolozsváron tanult jogot. 1990-ben posztumusz Hódmezővásárhely díszpolgára lett.
Negyedikként, a mecénás, Kenéz Heka Etelka domborműve került a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ oldalfalára.
Kapcsolódó cikkünk: