
Április 17-én a Hódtói Olvasókör és Rokkant Nyugdíjas Klub helységében, nyugdíjas korú hölgyek 20-25 fős csoportja hallgatta meg az életmentésben járatos szakember előadását.
Fotók: VH
A program szervezője Oskovics György, a Hódmezővásárhelyi Nyugdíjas Szövetség elnöke ’Hogyan mentsünk életet rendkívüli esetben’ sokatmondó címet adta a gyakorlati bemutatóval egybekötött előadásnak, amelynek a lényege az volt, hogy mi a teendője egy laikusnak, ha hirtelen rosszul lesz valaki a környezetében.
„Elsősorban a fiatalabbakra kellene számítani ilyen esetekben, és bizony a segíteni akarást kell még jobban elmélyíteni az emberekben” Ezt már az előadó, Ivankovics László mondta a Vásárhelyi Híreknek. „Éppen a mostani előtt voltunk előadást tartani a Szent István Általános Iskolában, úgy vélem a gyerekeknek kell megtanítani a segítségnyújtás alapjait, de egyáltalán a hajlandóságot is erősítenünk kell” tette hozzá Ivankovics, aki elmondta, a szegedi Oxy Vital Kft. kérdőíves felméréssel próbálja feltérképezni a vásárhelyieket, hogy korosztályonként mennyire segítőkészek, ha bajbajutott embereket látnak.
„20 évig mentőztem, tudom, hogy sok emberélet menthető meg, csak azzal, hogy ha valaki leellenőrzi, hogy az ájult embernek átjárható-e légútja, amíg megérkezik a szakember” mondta az előadó, aki meg is mutatta, hogyan kell mindezt a gyakorlatban egyszerű módszerekkel elvégezni.
Meg kell emelni a segítségre szoruló állát és enyhén hátra kell hajtani a fejét. Ellenőrizni kell a légzési és pulzusadatokat. Kielégítő légzés esetén a beteget stabil oldalfekvő testhelyzetbe kell fektetni. Azt is megtudtuk, idős korban sokszor a hipoglikémia lép fel, a cukorbetegségben szenvedőket fenyegeti ez az ájulásos veszély.
Természetesen a másik téma az újraélesztés volt, amit azért kell gyorsan elvégezni, mert a hatékony beavatkozásra csak nagyon rövid idő, 3–5 perc áll rendelkezésre, a hosszabb idő visszafordíthatatlan agy- és szívkárosodásokhoz vezethet.