Egy erősen vitatott személyiségről, a most 80 éve elhunyt Nádudvari Tormay Cécile-ről tartottak rendhagyó történelemórát csütörtökön a hódmezővásárhelyi Emlékpontban.
Mint ismeretes 2013-ban a Fővárosi Közgyűlés állásfoglalást kért Tormay Cécile írónőről az MTA-tól. Az akadémiai állásfoglalásban az olvasható, Tormay Cécile bár egyetlen politikai rendszerben sem viselt közhivatalt, mind írói, mind közéleti tevékenységének vezérelve volt ugyanakkor "a fajvédelem és a faji kategóriákban való gondolkodás". Az állásfoglalásban az is olvasható: Tormay Cécile "büszkén vallotta magát antiszemitának és fasisztának, e nézeteit sohasem vonta vissza".
Az általa alapított és vezetett nőszervezet, a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége támogatta a numerus clausus bevezetését - írták az állásfoglalásban.
Éppen erről, a Tormay Cécile által vezetett Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetségéről tartott rendhagyó történelemórát Nagy Gyöngyi, a közgyűjtemény történésze.
A szervezet csoportja Hódmezővásárhelyen ötszáz fővel alakult meg, s végezte elsősorban karitatív tevékenységét.
A Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége A trianoni eszme ébrentartására jött létre 1919-ben, amelynek számos vidéki szervezete között 1921-ben megalakult a 420 tagot számláló vásárhelyi csoport. Mint az a rendhagyó tanórán elhangzott a tagok között főleg pedagógusokat, a magyar szellemiség iránt elkötelezett hölgyeket talált a történész kutatásai során, a szervezet első vezetője a fővárosból Hódmezővásárhelyre érkezett Barabás Istvánné volt, az óvónőképző megbízott vezetője, majd tanára.
Nagy Gyöngyi arról is beszélt, hogy az országos elnöki tisztet betöltő Tormay Cécile 1921. november 12–13-án látogatta meg a vásárhelyi csoportot és a részvételével a Fekete Sasban rendezett jótékonyági est bevételét a Vásárhelyen megvalósítani tervezett első világháborús emlékmű létrehozására ajánlották fel.
A vásárhelyi szervezet vezetője volt még a későbbiekben a város polgármesterének, Soós Antalnak a felesége, Ábrai Aranka, majd a szervezetet az 1945-ös feloszlatást megelőző két évben Dr. Ocsovszky Vilmosné irányította.
A szövetség szervezetett közéleti esteket, szövő- és varrótanfolyamokat a lányok és asszonyok számára, népszerűsítették a vásárhelyi hímzést és az általuk készített termékeket értékesítették, míg a bevételből szegény sorsú gyermekeket támogattak, de feladatot vállaltak a politikai választási kampányokban is. Egy alkalommal az ismert írónő, az akkor Vásárhelyen tanító Szabó Magda is tartott előadást a szervezet egyik irodalmi estjén Kosztolányi Dezsőről.
A szövetséget – amelynek volt, amikor az országban egymilliós tagsága volt - végül a szovjet megszállást követően feloszlatták. Ezt azonban Tormai Cécile nem élhette meg, 1937. április 2-án elhunyt. Műveit a kommunista rendszer beköszöntével száműzték az irodalmi életből, könyvei csak a rendszerváltást követően kerülhettek újra nyomdába.