GazdaságLecserélik Hódmezővásárhely közvilágítását

2011. február 6., vasárnap
 
Lecserélik Hódmezővásárhely közvilágítását

Az energiafelhasználás mellett a fenntartási költségek is csökkenhetnek: míg egy normál lámpatestet 3 évente cserélnek le, addig egy LED-es lámpatest cseréje csak 12 évente esedékes.

 

 

750 millió forintba kerül Hódmezővásárhely energiatakarékos közvilágítása.  Ezzel viszont havonta 4.8-5,5  millióval kisebb lesz a város villanyszámlája. Az egész város területén 6800 lámpatestet cserélnek ki a többszörös fényerőjű LED izzókra. Az új világító testek felszerelésével 30 százalékos energia megtakarítást érhet el a város. A cserére 374 millió forint támogatást nyert az önkormányzat, vagyis a teljes összeg felét kell csak önerőből állni. A tervek szerint az augusztusig elvégzett korszerű LED-es fényforrások ára, illetve a teljes csere 7 év alatt megtérül.

Nagymértékű hatékonyságnövelés, és ezzel együtt költségcsökkentés érhető el a közvilágításban, hiszen a legnagyobb arányban használt kompakt fénycsöves, 36 wattos fényforrások teljesítményével szemben egy LED-lámpatest teljesítmény felvétele 20 watt. Emellett amíg a LED üzemideje laboratóriumi körülmények között 100 ezer óra, addig a hagyományos lámpatesteké alig 12 ezer.

Ma Magyarországon a törvényben megszabott közvilágítási órák száma csaknem 4000 óra, ennek alapján könnyen kiszámolható, hogy az energiafelhasználás mellett a fenntartási költségek is csökkenhetnek: míg egy normál lámpatestet 3 évente cserélnek le, addig egy LED-es lámpatest cseréje csak 12 évente esedékes. Ráadásul az eddigi tapasztalatok szerint a LED-es lámpák folyamatos karbantartást sem igényelnek, csupán az általános tisztítást és karbantartást kell elvégezni rajtuk.

 

Olvassa el ezt is!

Nyári gumival hóesésben

Nyári gumival hóesésben

A felelőtlenség többszörös bajt eredményez, az emiatt balesetet szenvedő vétlen autósoknak és a kárelhárítást végző tűzoltóknak.
Program a gyermekvállalás támogatására

Program a gyermekvállalás támogatására

Európai uniós támogatással újabb egészségfejlesztési program indult Hódmezővásárhelyen és Szatmárnémetiben.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

2026. 5. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
Vásárhelyi  Művészeti Díj 2026

Vásárhelyi Művészeti Díj 2026

Benedek Lili jazzénekesnő, Varga-Tóth Attila operaénekes, valamint a Molnár Dixieland Band együttes vehette át az idei Vásárhelyi Művészeti Díjat-
 

És ezt már olvasta?

A Kosársulinak nem jött össze a győzelem
A Kosársulinak nem jött össze a győzelem Saša Vejinović csapata jó meccset játszott a tabella élmezőnyéhez tartozó vendégekkel, és bár nagyot harcolt, végül szoros vereséget szenvedett.
 
Megszerezte első idegenbeli sikerét
Megszerezte első idegenbeli sikerét Január 25-én este az Eger vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport alapszakaszának 14. fordulójában.
 
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen Január 20-án Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter részvételével letették a Lynx harcjármű szimulációs központjának alapkővét.
 
Ismét elmaradt a győzelem
Ismét elmaradt a győzelem A Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 13. fordulójában a Győrt fogadta a győzelem reményében.
 
Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026
Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026 Továbbra is havi két alkalommal van szelektív hulladék elszállítás és havi 4, vagy 5 alkalolmmal van a zöldhulladék elszállítása.
 
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat A Vásárhelyi Önkormányzat a TOP PLUSZ programban december végén kapott 624 millió forintot humánfejlesztési célokra.
 
Emlékezés a 113 vásárhelyi katonára is
Emlékezés a 113 vásárhelyi katonára is

Az 1943. évi szovjet támadás évfordulóján január 12-én koszorúzás volt a Hősök terén álló második világháborús emlékműnél.