
A hódmezővásárhelyi nyomozók elfogtak két makói férfit, akik a gyanú szerint egy helyi ingatlanba törtek be. A József Attila, Nagy Sándor és a Könyves utca határolta rész egyik lakott ingatlanjába július 23-án éjjel törtek be.
Képünk illusztráció
Az elkövetők autóval érkeztek, majd a ház utcára néző ablakát befeszítették. Az egyik terhelt a lakásba bemászott és készpénzt, valamint két karton cigarettát lopott el.
A bejelentést követő egy napon belül a rendőrök Hódmezővásárhelyen elfogták a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható 26 és 30 éves makói férfit. Ellenük lopás bűntettének megalapozott gyanúja miatt indult eljárás a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányságon.
A Vásárhelyen az előző évek statisztikái szerint ritkának számító lakásbetörések száma hirtelen meglódult, ugyanis amíg 2013-ban 7, addig 2014-ben már 23 regisztrált betörés volt. Az is igaz, hogy Vásárhely évek óta a „legkevésbé fertőzött települések” sorában található.
Egyébként kétpercenként történik hazánkban egy vagyon elleni bűncselekmény, amiből minden hatodik betöréses lopás, olvasható ki az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) 2009 és 2013 közötti időszakra vonatkozó kutatásában. Azóta ez a szám tovább nőhetett.
Új, vagy talán már nem is annyira új jelenség a facebookon dicsekvés: az új ingóságok mutogatása éppúgy, mint az amikor egy család „közhírré teszi” hogy mennyi időre utazik el nyaralni. Csak egy kis ügyesség kell, hogy az ismerősökön keresztül kiderüljön hol lakik az illető.
Sokszor sokan leírták ezt, ám ha nézegetjük a facebookkot a fenti mindkét jelenségre továbbra is bőven találunk példát. Pedig a biztosítási szakemberek tanácsai szerint óvatosan kell bánni a közösségi oldalakon elhelyezett fényképekkel, bejegyzésekkel is, amelyekkel mi magunk hívhatjuk fel a figyelmet arra, hogy éppen otthonunktól távol tartózkodunk, vagyis szabad a pálya a betörőknek. A bűnözők ezeket az oldalakat böngészve megbizonyosodhatnak róla, ki hol tölti a szabadságát, a hosszú hétvégét, mely lakások maradnak lakó nélkül. A közösségi portálok nem megfelelő használatával tehát teljes képet festhetünk a betörőknek arról, hogy mikor és hova érdemes ellátogatniuk.