
Sok állatot kifejezetten azért tartottak eddig láncon, mert rosszul jött ki az idegenekkel, veszélyesen viselkedett. Az új rendelet miatt, most szabadon engedhetik őket.
A képen egy kisány kutyatámadás után
„Az íróasztalok mellett kitalált szabályok igencsak visszaüthetnek”- mondta egy Csongrád megyei vadász a Vásárhelyi Híreknek.
Arról beszélt, hogy eddig is sok gondot okoznak a sokszor falkában verődő kóbor ebek. Ez különösen a tavaszi időszakban veszélyezteti a vadgazdálkodást, az őzek, mezei nyulak párzási idejében. Ez még a rosszabbik eset, hiszen olyanok engedhetik szabadon a kutyákat, akikben nincs chip, vagy lehet hogy chipesek, de nincsenek beregisztrálva.
Komoly kockázatforrás az is, ha az eddig láncon tartott kutyákat a büntetéstől tartva „humánusan” szélnek eresztik, sok állatot ugyanis kifejezetten azért tartottak eddig láncon, mert rosszul jött ki az idegenekkel, veszélyesen viselkedett. Nem kell szakembernek lenni, ahhoz, hogy belássuk, az elvadult kutya milyen veszélyt jelenthet a - különösen kisgyerekkel - a természetben kiránduló családok számára.
A jobbik esetben sokan a menhelyet választják és tény, hogy az elmúlt hetekben a sokféleképpen (félre)értelmezett rendelet miatt tömegesen adják be a kutyákat a bírságtól félő tulajdonosok, ahol a legtöbb állatra az altatás vár. A hírek szerint a múlt héten Karcagon 40 kutyát altattak el, Battonyán közel száz kutyát adtak be.
A Vásárhelyi Hírek megtudta, Hódmezővásárhelyen is „csúcsra járatva” működik az állatmenhely, bár még van szabad kennel.
A félelem oka az állatvédelmi bírság: a módosított rendelet alapján az alapösszeg 15 ezer forint, ami különféle szorzókkal könnyen a tízszeresére is nőhet. A félreértést pedig az okozza, hogy a „tartósan kikötve” kifejezést az emberek – megfelelő tájékoztatás híján – nem tudják helyesen értelmezni.
Az elvben értelmes és előremutató szabály a rossz kommunikáció miatt teljes káoszt okozott a kutyatartók körében.