







Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár:„A magyar iparművészet mára méltóvá vált arra, hogy átmentsük a jövő kultúrájába.”
Fotó:VH
„2008-ban 9 ország, 12 szervezete azért fogott össze, hogy a kihalófélben lévő, kerámia- és kismesterségeket összefogja, újjáélessze, és olyan megoldást találjon, hogy ezek gazdasági húzóágazattá válhassanak.” Így foglalta össze Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár, szeptember 15-én, a hódmezővásárhelyi Városháza dísztermében tartott előadásában, a CeRamIca projekt létjogosultságát. Eltelt három év, és a résztvevők sikeresnek ítélték a munkát, amit a záró konferencián elhangzottak is bizonyítottak.
A 2008-ban elindult, és most lezárult, három éves CeRamICa projekt egy hosszú együttműködés eredménye. A sikert Hódmezővásárhely Önkormányzata, mint vezető és tizenegy európai partner közösen érte el. A résztvevők közös kulturális örökséggel rendelkeznek. Ugyanazokkal a nehézségekkel kell és kellett szembenézniük, hogy megőrizzék és megerősítsék a kerámia-művességet és a kézműves kismesterséget Európában.
A sikerekről és a nehézségekről nemzetközi záró konferencia tanúskodott. Dr. Lázár János, polgármester szerint a projekt elérte célját, hiszen, megteremtették az alapot a közös együttműködéshez. Vásárhely első embere, az Egyesült Államokat hozta példaként, miszerint a hatalmas ország több államból tevődik össze, mégis együtt tudnak dolgozni, hiszen összekapcsolja őket a kultúra. „Ezt a példát kell követni minden országnak, hiszen „Európa csak úgy válhat sikeressé, ha a benne élő nemzetek megértik és megtanulják egymás kultúráját, mert a közös alap ad lehetőséget a közös döntések meghozatalára. Sokféleségünket úgy kell megőriznünk, hogy megtaláljuk a közös nevezőnket is, ami ez esetben a kerámia. Minden résztvevő partner életében markánsan jelen van és ez tehet minket erőssé.” hangoztatta Lázár János.
A sikerességhez kétség sem fér a tagok szerint, hiszen a kerámia és a kézi mesterségek fejlődése megindult, szilárd talajra lépett a három év alatt. Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár szerint, „a magyar iparművészet mára méltóvá vált arra, hogy átmentsük a jövő kultúrájába.” A megőrzésre természetesen nem csupán országos, hanem nemzeti szinten is gondolni kell, ebben is segített a CeRamIca, hiszen a folyamatos tapasztalatcsere során a magyar keramikus megvalósítások eljutottak Európa több országába, például Portugáliába, vagy épp Spanyolországba. Természetesen ez a folyamat visszafelé is működik.
A sikeres projektzárás újabb feladatokra ösztönzi a tagokat, újabb kapcsolatépítésre és a meglévők ápolására sarkall. Nem csupán a magyarországi fél, hanem Alain Gumiel, Vallauris polgármestere is kifejezésre juttatta, miszerint szívesen indítana a most lezárulthoz hasonló projektet CeRamIca 2 néven, további eszmecserék lehetőségét megadva, akár új tagok bevonásával is.