
Pályázatot nyert Hódmezővásárhely Önkormányzata, hogy a leszakadással fenyegetett városrészt, azaz a Szabadság teret és környékét teljesen rehabilitálja. A meglévő 899 millió forintból 694-et az Európai Unió biztosít, míg a város önrésze 195 millió. A felújítás több csoportban és több felvonásban zajlik majd, a 2012-es év második felétől.
Szociális hatásai is lesznek a rehabilitációs programnak. Tételesen nézve, a fő feladat a lakóépületek homlokzatának és nyílászáróinak cseréje. Összesen 7 házról, 252 lakásról van szó. A beruházásban azok az épületek vehetnek részt, amelyekben az Önkormányzati tulajdonú lakások száma több mint 10 százalék. Dr. Gezsa István, települési képviselő sajtótájékoztatóján elmondta, a mostani projektből kimaradó társasházak lakóival, még tárgyalásokat folytat a város vezetése: a felújítási lehetőségekről, az önrész kérdéséről, és az esetleges támogatási formákról.
A közvetlen lakókörnyezetre közel 160 millió jut a teljes összegből. Ide tartozik az utak és járdák felújítása. A parkosítás költségeit is ebből finanszírozzák, illetve ebbe a csoportba tartozik még, egy teljesen új játszótér kialakítása is.
A Szent István Általános Iskola épületében megújul a tetőszerkezet, a homlokzat és kicserélik a nyílászárókat is. Sőt, új közösségi funkciók ellátásara alkalmas tereket is kialakítanak az alagsori részben. Itt a cél, a lakosság helyi kötődésének erősítése, segítő foglalkozások szervezése, valamint a gyermekek szociális helyzetének javítása. Minderre 110 millió forint jut.
A körzet képviselője, Grezsa István, a rehabilitációs projekt sajtótájékoztatóján, a Szent István Király plébánia és a Városi Stadion ötözőinek felújításáról is beszélt. A paplakon szintén nyílászáró cserét végeznek, illetve az eddigi probléma elkerülése érdekében szükséges a lábazat vízszigetelése. A stadion öltözőhelyiségeinek gépészeti korszerűsítést, a teljes külső hőszigetelés, a vizesblokkok, valamint ez esetben is a nyílászárók cseréjét tervezik. A két épületre 73 millió forintot szánnak.
A pályázati pénzből úgynevezett szoft elemekre is költenek 34 millió forintot. Ez a közösségfejlesztés részeit jelenti. Ilyenek például a munkaerő piacon való elhelyezkedést segítő tanfolyamok képzések szervezése, vagy épp a családsegítő és a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatását segítő tevékenységek.
Mindezek után, a kezdő összegből 38 millió forint megmarad, amire civil szervezetek pályázhatnak. Egy-egy bejegyzett, helyi szervezet, maximálisan 3,6 millió forintot kaphat.
Ott jártunkkor a sajtótájékoztatón elhangzottakra, a környező épületek lakói is felfigyeltek. Rácz Károlyné, épp a járdát söprögette, és közben megosztotta velünk a véleményét:
„Nagyon ráférne már ezekre a házakra a felújítás. Már a téglák is kilátszanak, sőt lassan már az ablak helyett a falon keresztül nézünk le többen az utcára. De ez nem is csoda, lassan 60 évesek ezek az épületek. Meg hát, ugye sok fiatal is csak ront az állapotukon a rongálássál. Úgy vélem minden lakótársam nevében mondhatom, égetően sürgős már a felújítás.”