
Idén júliusban írt a Vásárhelyi Hírek arról, hogy a belgrádi Batut Közegészségügyi Intézet tájékoztatóján elhangzott, a Vajdaságban, Óbecsén is felütötte a fejét a nyugat-nílusi láz. Tavaly Szerbiában 238 beteget regisztráltak, és 32 ember bele is halt a fertőzésbe.
(Fotók: Szabó L.)
A nyugat-nílusi vírus által okozott megbetegedések jellemzően olyan időszakokban fordulnak elő, amikor sok a szúnyog, mert a vírus szúnyogcsípéssel terjed. Az első megbetegedések általában július második felében jelentkeznek, a legtöbb beteget pedig augusztusban és szeptemberben regisztrálják.
A tél beálltával ennek a veszélye most a minimálisra csökkent, ugyanakkor Magyarországon, különösen a szerb határ közeli települések lakossága aggódik az ebola fertőzés, illetve egyéb ragályos betegségek miatt, aminek egyes vélemények szerint az illegális migránsok miatt nagy a kockázata.
A CSMRF szerint most hathatós lépéseket tettek, azzal, hogy a rendőrség a szerb–magyar határon elfogott illegális migránsok orvosi vizsgálatát november 3-ától maga végzi el a szegedi határrendészek bázisán kialakított orvosi állomáson. Ezzel kiszűrhetők és elkülöníthetők a fertőző betegségben szenvedők.
Tavaly közel 17 ezer illegális határátlépőt fogtak el a Szegedi Határrendészeti Kirendeltség járőrei. A rossz közegészségügyi helyzetű országokból érkezők között akadhatnak fertőző betegséget hordozók. A rendőrség 24 órára veheti idegenrendészeti őrizetbe a határsértőket, ezalatt kell sort keríteni az egészségügyi vizsgálatukra.
– Felkészültünk arra, hogy speciális betegségekkel, fertőzéssel, vírussal küzdő migránsok is megjelenhetnek a határon – mondta Báró Lívia főorvos, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság egészségügyi alosztályának vezetője.
– Első lépésben összeállítottunk egy módszertani útmutatót a határon dolgozó rendőröknek, akik június óta gumikesztyűben, szájmaszkban végzik (képükön) az elfogott határsértők átvizsgálását. Munkájukat megkönnyíti, hogy a Szegedi Határrendészeti Kirendeltség bázisán november 3-án elkészült a határszakasz egészségügyi ellenőrző-áteresztő pontja, ahol minden elfogott migráns részt vesz egy alapos orvosi vizsgálaton.
Az állomáson 24 órás ügyeletben dolgozik egy rendőrorvos és egy szakképzett ápoló. Ha kiugróan sok határsértő kerül rendőrkézre – a csúcs eddig 374 volt egyetlen nap alatt –, a teljes rendőrségi egészségügyi állomány szolgálatba helyezhető.
Itt csak a szűrést végzik, a gyógyítás továbbra is kórházban történik. Eddig találtak már HIV-pozitív, tbc-s, tífuszos, rühes, tetves betegeket, az új orvosi bázis pedig a speciális afrikai, ázsiai eredetű fertőzések kiszűrésére is alkalmas.
A honvédség segítségével létrehoztak egy speciális Az ide bekerülő migráns a bejárati részben levetkőzik, ruháját veszélyes hulladékként kezelik, megsemmisítik. Ezután a zuhanyzóban fertőtlenítő fürdésen vesz részt. A szakápoló mellett egy rendőr ügyel a biztonságra, pánikgomb is van a konténerben, ha bármi baj történne. Belül vandálbiztos, leszerelhetetlen minden.
A fürdés után az illegális migránsok fertőtlenített törülközőt, ruhaneműt kapnak, az ápolók szükség esetén fertőtlenítőszerrel, kenőccsel kezelik a beteget.
Két ülepítőmedence van a konténerek mellett, rendszeresen klórmésszel tisztítják a fürdetőből kifolyó vizet, csak a dupla fertőtlenítés után kerülhet be a már megtisztított szennyvíz a csatornarendszerbe.