
A kormányhoz fordul a mozgáskorlátozott igazolvánnyal történő visszaélések visszaszorítása miatt a hódmezővásárhelyi önkormányzat.
Hódmezővásárhely közgyűlése felterjesztéssel él a kormányhoz, amelyben arra kéri a jogalkotót, hogy az érintettek védelme, valamint a visszaélések elkerülése érdekében vizsgálja felül és egységesítse a mozgásában korlátozott személyek parkolási igazolványáról szóló jogszabályi környezetet, alakítsa át a közokirat kiállításának folyamatát, továbbá dolgozzon ki hatékonyabb ellenőrzési rendszert. Erről a Közgyűlés április 7-i ülésen egyhangú határozattal döntött.
A testületi ülésen elhangzott: a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványának igényléséhez háziorvosi, szakorvosi, gyermekorvosi, vagy egyéb, egészségügyi intézményi szakvélemény szükséges, ennek megléte esetén azonban az okmányirodák kötelesek kiállítani az igazolványt. Azaz, bár legalább hat különböző rendelet szabályozza az igazolvány és az egyéb kedvezmények igénylésének feltételeit, nincs olyan felülvizsgálati fórum, amely a szakvélemény kiállítását ellenőrizné és az estleges visszaéléseket ki tudná szűrni. A mozgásában korlátozott személyek számára a közlekedési és a parkolási kedvezmények elengedhetetlenül szükségesek a mindennapi életvitelük során, de egyúttal olyan előnyöket is biztosítanak, - így például az ingyenes parkolást -, amellyel sajnos sokan jogosulatlanul visszaélnek.
Bár a mozgásában korlátozott személyeknek kiadott igazolvány nem áll kapcsoltban sem a jogosítvánnyal, sem a gépjármű tulajdonnal, mégis szemléletes adat, hogy Hódmezővásárhelyen jelenleg 1.918 személy rendelkezik ilyen kedvezményes parkolási igazolvánnyal, míg az összes nyilvántartott személyautó száma 12 ezerre tehető. A probléma mértéke még jobban érzékelhető a budapesti Parking Kft. január közepétől március végéig terjedő felméréséből, amely szerint a „rokkantkártyával” parkolók aránya a parkolóhelyekre vetítve a Ferenc körút – József körút - Üllői út – Baross tér, vagy a Teréz körút - Andrássy út – Bajcsy-Zsilinszky út által határolt területeken átlagosan közel 25-30 százalék, míg a Nyugati Pályaudvar környékén átlagosan minden harmadik parkolóhelyen mozgásában korlátozott személy számára kiállított igazolvánnyal parkoltak az érintett negyedéves időszakban. A Parking Kft. a hódmezővásárhelyi önkormányzathoz eljuttatott kimutatásából az is kiderül, volt olyan január végi nap, amikor a Nyugati Pályaudvar környékén az arány 50 százalék felett volt, azaz minden második autóval mozgásában korlátozott sofőr, vagy utas közlekedett. Legalább is a szélvédő mögé kitett igazolvány szerint.