





Damjanich eltörte a lábát és bicegve sántikált a vesztőhelyre, a gyűjtemény anyagából azonban előkerült a tábornok mankója és tábori fotelje is. Hamarosan eddig soha nem látott 1848-49-es relikviákat állítanak ki a szegedi Móra Ferenc Múzeumban.
2009-ben egy uniós pályázaton nyert 200 ezer euro tette lehetővé az Aradi Ereklyemúzeum 17 ezer darabból álló gyűjteményének leletmentését. Ezek digitalizálása, átvizsgálása, restaurálása, dokumentálása most fejeződött be. A két éve folyó munkában az aradi és a szegedi Móra Ferenc Múzeum, valamint a budapesti Hadtörténeti Múzeum szakemberei dolgoztak. A magyar és román szakemberek közösen vették számba a fegyvereket és katonai felszereléseket, egyenruhákat, zászlókat, numizmatikai és képzőművészeti anyagot, valamint a 1848-49-es forradalom és szabadságharc tárgyi emlékeit. Digitalizálták a múzeumban őrzött 16 ezer oldalnyi dokumentumot - plakátokat és aprónyomtatványokat, könyveket, kéziratokat és fotókat - is. A muzeológusok létrehoztak egy történeti információkkal kiegészített, magyar és román nyelvű adatbázist, amely a gyűjtemény teljes anyagát felöleli.
A gyűjtemény anyaga kisebb szenzációkat is tartalmaz, amely segíthet abban, hogy például az aradi vértanúkat, emberként lássák a mai diákok. Hiszen a történelem órákról például tudják, hogy Damjanich eltörte a lábát és bicegve sántikált a vesztőhelyre, a gyűjtemény anyagából azonban előkerült a tábornok mankója és tábori fotelje is. Sok további érdekes darabot tartalmaz a gyűjtemény. Például Kossuth Lajost ábrázoló szobor másolata (galériában) a talapzaton olvasható felirat szerint az eredetit az osztrákok akasztották föl, mivel magát Kossuthot nem tudták elfogni és a hóhér kezére adni. Hasonlóan megragadó, Kossuth bőrtáskája, vagy sétabotja. (galériában)
Ezeknek a relikviáknak a nagyszabású kiállítására készül most a Móra Ferenc Múzeum.