A hazai művészettörténet izgalmas epizódjaként fogják számon tartani, hogy a Tornyai festményraktárában évek, évtizedek óta álló két festmény között véletlenül megtalálták Barcsay Jenő korai művét.
A május közepén Hódmezővásárhelyen a Tornyai János Múzeumban nyíló kiállítás szenzációja lesz az a kétoldalas mű, amely a május 6-án tartott sajtótájékoztatón volt először látható.
Nagy Imre a múzeum igazgatója mutatta be az alkotást, amelynek egyik felén Barcsay Jenő tájképe, a másikon Tornyai János Csokorkötő című festményéhez készített tanulmánya látható.
Mint mondta, a Tornyai-hagyaték átnézése során bukkantak rá a vászonra. A mű Tornyai-képként szerepelt a közgyűjtemény nyilvántartásában, az alkotást kézbe véve azonban egyből nyilvánvalóvá vált, hogy a vászon másik oldalán található friss, érzékeny tájképet nem Tornyai festette.
A Szentendre környéki dombos tájat ábrázoló alkotást a művészi jegyek és a vakráma vízszintes oldalaira feketével felfestett BJ monogram alapján Barcsay Jenő munkájaként azonosították. A képeket alaposabban szemügyre véve az is kiderült, hogy a vásznat mindkét oldalán átfestették. Tornyai színvázlata alatt egy másik tájkép ecsetvonásai fedezhetők föl, míg a Barcsay-képen egy portré fejformájának sötét foltja látható.
Nagy Imre külön kiemelte, hogy a megtalált mű nemcsak önmagában kuriózum, hanem azért is, mert Barcsay Jenő fiatalkori műveinek többségét megsemmisítette.
Közel félévig tartó restaurálást a vásárhelyi Blaski Márta végezte, aki Barcsay Jenő utolsó tanítványainak egyike volt 1971 és ’77 között
Megtudtuk, Blaski Márta részt vett a Feszty - körkép restaurálásában, szakterülete a falfestmény, a vászon- és a fatáblafestmény restaurálás.
Mint mondta, a Barcsay kép restaurálása komoly feladat volt, mert mindkét oldalán egészen a vászon száláig két rétegben felhordott festéket kellett megóvni. A bemutatásához egy duplakeretet készítettek. Kiállításon mindkét oldal látható lesz majd.
Május 17-én nyílik "Barcsay Jenő a festő, a tanár' című kiállítás. A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány, a szentendrei Ferenczy Múzeum, Barcsay Jenő Gyűjteménye és a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum közös szervezésében létrejövő hiánypótló kiállítás Barcsay Jenő (1900-1988), a 20. századi magyar művészet meghatározó alakjának, hat évtizedet átfogó életművének teljes egészét mutatja be.