Kultúra, oktatásKézműves Remek Díjakat adtak át

2018. szeptember 26., szerda
 
Kézműves Remek Díjakat adtak át

Meglepő módon, idén nem volt Csongrád megyei alkotó a Magyar Kézműves Remek díjazottjai között. Több vásárhelyi kézművest díjaztak az elmúlt években.

 

 

Vásárhelyi díjazottak (Fotó: VH archív)

 

 

 

 

Nemcsak Csongrád megyei alkotó nem volt, de Bács-Kiskun Megye egyetlen alkotóját sem díjazták idén.

Pedig a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2002-ben elindított „Magyar Kézműves Remek” pályázatára az ország minden megyéjéből száznál többen, így Csongrád Megyéből is tucatnyi alkotó jelentkezett.

Hódmezővásárhely kézműveseit is a gyakori nyertesek között tartják számon. Legutóbb Kézműves Remek díjas lett Bereczné Lázár Nóra hímestojás-festő népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere; Ambrus Sándor fazekasmester, illetve a Hódfó Nonprofit Kft. hímzői. (Archív képünkön a díjazottak.)

 

 

A magyar kézműves hagyományok és adottságaik jobb hasznosítása érdekében született kezdeményezés keretében a kiemelkedő kézműves termékek alkotói a ”Magyar Kézműves Remek” elismerő címben részesülhetnek. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által meghirdetett pályázatra ebben az évben 123 pályamű érkezett be, melyből 47 pályázó részesült elismerésben, valamint három pályázó Elnöki Aranyérem kitüntetésben. Idén a legtöbb díjazott szám szerint hét alkotó Borsod-Abaúj-Zemplénből, öt alkotó Hajdú Bihar Megyéből került ki.

 

A kézműves szakma teljes körét átfogó pályázati lehetőség értékét a szakmai elismeréssel való díjazás adja meg, marketing-, illetve megjelenési lehetőséget nyújtva. A díjak száma nincs korlátozva, a pályázók teljesítménye számít – ilyen formában szinte egyedülálló elismerésről van szó.

A „Magyar Kézműves Remek” elismerő oklevél mellett valamennyi díjazott lehetőséget kap arra, hogy használhassa a Magyar Kézműves Remek logót és termékéhez meghatározott tartalmú elismerő kártyát (termékcímkét) készíthessen.

A cím elnyeréséhez követelmény a termékek eredetisége, nemzeti kultúrát őrző, egyedi értéket képviselő hagyományhűsége, a kivitelezés kiváló minősége és turisztikai hasznosíthatósága.

 

A rendezvényen és az azt követő kiállításon az alkotók, a mesterek zsűrizett, míves alkotásait, termékeit tekinthetik meg a látogatók, azaz a kézművesipar „krémje” kap bemutatkozási lehetőséget.

 

A díjazott kézműves termékek – előállításuk, használatuk bemutatásával – bővítik az ország, egy-egy régió turisztikai programkínálatát, hozzájárulnak a magyar imázs erősítésére alkalmas igényes termékek kereskedelmi választékának szélesítéséhez, minőségi színvonalának emeléséhez, a magyar kulturális örökség sajátos közvetítéséhez.

A megújult pályázati feltételeknek köszönhetően egyre több új kézműipari alkotás is megjelent a pályaművek között a „hagyományosnak” számító kézműves termékek mellett.

 

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által 2018-ban meghirdetett „Magyar Kézműves Remek” pályázat ünnepélyes díjátadó rendezvényére 2018-ban szeptember 26-án került sor.

 
 
VH-MKIK
 

Olvassa el ezt is!

Remek szezonindítás

Remek szezonindítás

Az NBII-ben játszó Hódmezővásárhelyi Kézilabda Club Felnőtt Női csapata az  második fordulóban is nyerni tudott. A tabellán a második helyen állnak.
Tűzifa vásárlás figyelmesen

Tűzifa vásárlás figyelmesen

Hamarosan kezdődik a fűtési szezon. Érdemes figyelni arra, hogy a tűzifa vásárlásakor milyen trükköket kell kivédeni, ha nem akarjuk hogy a pénztárcánk bánja.
A negyedik negyedre elfogyott az erő

A negyedik negyedre elfogyott az erő

Saša Vejinović csapatának lehetősége volt, hogy megtartsa az esélyét a felsőházi rájátszásra, ám sok hibával játszott, és végül 20 pontos vereséget szenvedett.
Kiállítás a Nagy Sándor utcai Kerámia Központban

Kiállítás a Nagy Sándor utcai Kerámia Központban

A Wartha Vince-diplomadíjat elnyerő keramikusművészek alkotásaiból nyílik kiállítás a Nemzetközi Kerámia Központban.
 

És ezt már olvasta?

Orbán Viktor Vásárhelyen
Orbán Viktor Vásárhelyen A rendezvény előtt egy helyi Békemenet indult a Népkerttől majd onnan érkeztek meg az országjárás helyszínéül szolgáló Bessenyei Ferenc Művelődési Központ elé.
 
Földesi Zoltán magyar bajnok lett
Földesi Zoltán magyar bajnok lett A hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do csapat versenyzője a serdülő -60 kg-os kategóriában magyar bajnoki címet szerzett
 
Kevés esély maradt a felsőházi rájátszásra
Kevés esély maradt a felsőházi rájátszásra A Dunaharaszti ellen játszotta utolsó hazai mérkőzését az NB I/B Zöld csoportjának alapszakaszában a Vásárhelyi Kosársuli. 
 
Három Bach koncert Vásárhelyen
Három Bach koncert Vásárhelyen A Szentháromság-templomban, a Református Ótemplomban és az ótemplomi gyülekezeti teremben is rendeznek Bach-koncertet márciusban.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 11. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Kapu Tibor Vásárhelyen
Kapu Tibor Vásárhelyen Március 17-én a második magyar űrhajós volt a vendége a hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskolának. Találkozott a vásárhelyi polgármesterrel is.
 
Kitüntetések 2026 - Vásárhelyen
Kitüntetések 2026 - Vásárhelyen Március 15-én díszközgyűlésen adták át Hódmezővásárhely kitüntetéseit, elismeréseit.