


Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter ünnepélyes keretek között adta át a Magyar Köztársaság jó tanulója - jó sportolója 2010 pályázat elismeréseit. Két vásárhelyi diák is megkapta a magyar iskolai tevékenység és ifjúsági sportélet legkiemelkedőbb díját.
A kiemelkedő tanulmányi- és sporteredményeket jutalmazó pályázatot több mint húsz éve hirdetik meg, a 2010. évi kiírásra összesen 407 fiatal jelentkezett.
A címre - az általános iskolástól az egyetemistáig - több korosztályban is lehetett pályázni tanulmányi eredménytől, valamint sportteljesítménytől függően. A pályázat kiírásában a Nemzeti Erőforrás Minisztérium mellett közreműködött a Magyar Olimpiai Bizottság, a Nemzeti Sportszövetség, a Magyar Diáksport Szövetség, a Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetség és a Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetsége.
A nemzeti erőforrás miniszter beszédében hangsúlyozta, a pályázat célja az volt, hogy ösztönözze az ifjúságot a fizikai és szellemi képességeinek fejlesztésére, de fontos szempont volt az utánpótlás-nevelés célkitűzéseinek segítése, továbbá, hogy a diákok ápolják a fair play szellemiségét. Meg kell dolgoznunk minden győzelemért, legyünk a sportpályán vagy a tanteremben!- emelte ki Réthelyi Miklós.
A március 24-i díjátadón nyolcvanhat diák vehette át kiváló teljesítményéért az oklevelet a Magyar Sport Házában. A díjazottak között két hódmezővásárhelyi is van.
Szabó Lujza idén érettségizik a Bethlen Gábor Református Gimnázium és Szathmáry Kollégiumban, ahol a bizonyítványában nem volt még négyes. Lujza kilenc év sikeres úszókarrier után, maradt ugyan a medencében, de sportágat váltott. 2009-ben már az Uszonyos és Búvárúszó Junior Európa Bajnokságon vett részt, ahol a 6. és 7. helyen végzett. 2010-ben Mallorcán a Junior Világbajnokságon az 5.,6. és 7. helyet szerezte meg. A 2010-es Országos Uszonyos- és Búvárúszó Diákolimpián 50m búvárúszásban a dobogó tetejére, 100m felszíni úszásban a második fokára lépett. A búvárúszással töltött néhány év alatt négyszeres junior magyar bajnok, háromszoros felnőtt magyar bajnok lett. 2011 februárjáig 11 arany, 14 ezüst és 10 bronzérmet kapott munkája elismeréseként.
Kapcsolódó cikkünk: A Hét Arca - Szabó Lujza uszonyos úszó (interjú)
A másik díjazott, Tóth Ibolya már másodszor kapta meg a magyar iskolai tevékenység és ifjúsági sportélet legkiemelkedőbb díját.
A 19 éves Tóth Ibolya a Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskolában Vári Beáta testnevelő tanára ösztönzésére kezdett atletizálni. Edzője 2004. óta Héjja Antal. 2005-ben már „Aranyjelvényes atléta” minősítést szerzett összetett versenyen. 2006-ban egy lábműtét miatt, majdnem abba kellett hagynia a sportolást, de 8 hónap kihagyás után újra kezdte az edzéseket. Ekkor már a Bethlen Gábor Református Gimnázium biológia – kémia tagozatos diákja volt. 2007. januárjában a Fedett pályás Serdülő OB-n 3000 méteren 2. lett. Az év során több országos versenyen ért el dobogós helyezést. 800 méteren az „aranyjelvényes” szintet teljesítve 1. lett. Eredményei alapján bekerült a serdülő országos válogatottba, Mariborban a SLO-CRO-HUN U16-os válogatott viadalon 600 méteren negyedikként ért célba. A sikerszéria folytatódott, diákolimpiai dobogós helyezések, fedettpályás OB, ifjúsági OB helyezések, 2010-ben a fedettpályás OB-n már junior korú versenyzőként szerzett két ezüstérmet. A júniusi érettségi utáni tanévzárón a Bethlen Gábor Gimnázium Balogh Imre Alapítványának díját vehette át sporteredményeiért. Ugyanebben az évben felvételt nyert az SZTE Gyógyszerésztudományi karára. A tanulás mellett továbbra is edz. Idén a Fedettpályás Országos Bajnokságon két 3. helyezést ért el, egyet 1500, egyet 3000 méteren. A ’Magyar Köztársaság Jó tanulója, jó sportolója’ címet 2008-ban kapta először.