
Az új nyugdíjazási szabály miatt több száz egyetemi dolgozó veszíti el az állását, a vezetők szerint bizonyos szolgáltatásokat így meg kell szüntetniük.
Súlyos feladatellátási és működési gondoktól tartanak az állami felsőoktatási intézmények vezetői az új nyugdíjazási szabály miatt, amelynek értelmében több száz dolgozótól meg kell válniuk. Mivel a speciálisabb munkakörökre nagyon nehéz új embert találni, az egyetemek arra készülnek, hogy bizonyos szolgáltatásokat meg kell szüntetniük - írja a szombati Magyar Nemzet.
A Szegedi Tudományegyetemről akár négyszáz embert is elküldhetnek. Szabó Gábor rektor szerint kritikus a helyzet, hiszen például az egyetem klinikáin már így is orvos- és nővérhiány van. A rektor kiemelte: sok esetben speciális képzettséget igénylő munkakörről van szó, emiatt akár az is előfordulhat, hogy bizonyos képzések megszűnnek.
Novemberben a magyarországi egyetemeknél elrendelt zárolások kapcsán a Vásárhelyi Híreknek mondta egy interjúban Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora: „Én inkább előrehozott elvonásnak nevezném az egyetemünket érintő 814 millió forint novemberi, decemberi zárolását. A megszorítások enyhítése érdekében esetleg elképzelhető elbocsátásokról februárig nem lehet szó, hiszen a csoportos létszámleépítés hosszas egyeztetéssel, a kollektív szerződések újratárgyalásával és komoly kiadással is jár,” vázolta a megoldások egyik lehetőségét.
A kormány által nemrég jóváhagyott, a köznyelvben kényszernyugdíjazásnak nevezett intézkedés, a finanszírozási megszorítások mellett, újabb csapás az egészségügy és az oktatás szereplői számára is.