
A magyar színművészet egyik legnagyobb, karizmatikus egyénisége, Eperjes Károly hitvallását, a nemzetről, a magyarságról vallott gondolatait ismerhetik meg az érdeklődők a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeum, Gondolkodó Polgár soron következő estjén október 17-én, hétfőn délután 5 órától. A beszélgetésen, melyet Szenti Tibor író, néprajzkutató vezet, szó lesz az emberről, hitről, erkölcsről, valamint október huszonharmadikához közeledvén 20. századi történelmünk sorfordító eseményeiről, az 1956-os forradalom és szabadságharc felemelő pillanatairól is.
"Keresztény, apa, színész Magyarországon, mindannyiunkért, az Isten dicsőségére, az emberek javára, és a lelkek üdvéért: ez az én nemzettudatom."
(Eperjes Károly)
Eperjes Károly az ember feladatáról, társadalmi felelősségéről a következőket mondja: "Meg kell tanulniuk az embereknek, hogy szabad akaratukat jól használják. Minden, amit teszünk tulajdonképpen politika, amivel mások életét és véleményét befolyásoljuk. Ezt teszi az orvos, a tanár, a vállalkozó, a művész. Mindenki. Ha felelősséget vállalva teszik, a közösség rendbe jön. Ez személyi döntés. Egy ember nem tudja megcsinálni, kettő már jobban, száz még jobban, és így tovább. Ez a dolgunk."
A Gondolkodó Polgár októberi estje, egyben a Nemzeti Emlékezet Hete nyitánya is.
Eperjes Károly tanár szülők gyermekeként született 1954-ben, a Fertő-tó melletti Hegykő községben, és kisebb vargabetű után került a színjátszás közelébe. 27 évesen kezdi el a főiskolát, és 1980-ban szerez diplomát. Kaposvárra szerződik, a hosszú színészévek alatt megfordul a Nemzeti Színháznál, a Katona József Színházban, majd a Radnóti és a Művész Színház után 2000-től az Új Színházhoz szerződik, ahol a mai napig játszik. A Veszprémi Petői Színház művészeti tanácsadó tisztét tölti be, de számos darabban is szerepel.
A filmes szakma igen korán felfigyel széles repertoárjára és jellegzetes beszédmódjára - első igazán emlékezetes szerepét Feleki Kamill oldalán alakítja Gárdos Péter Uramisten című filmjében. Együttműködése Bereményi Gézával A tanítványok című filmmel kezdődik 1985-ben, és a mai napig töretlen - a legnagyobb sikert az Eldorádó című közös filmjükkel aratják, melyben Eperjes Monorit, a robosztus piackirályt játssza.
Alakításaira jellemző, hogy egyszerre képes a legösszetettebb hősalakok és a legváltozatosabb jellemtípusok megformálására. Eperjes Károly maga a drámai erő és az önfeledt, jóízű humor minden eszközével fölvértezett, tökéletes színész. Művészi munkásságát a szakma több rangos kitüntetéssel honorálta: többször elnyerte a Filmszemle legjobb férfi főszereplő díját, Jászai Mari-díjas, Kossuth-díjas művész, aki a Chicagói Filmfesztiválon a legjobb férfialakítás díjat is megkapta 1985-ben, és akit Európa-díjra jelöltek 1989-ben.