








A Vásárhelyi Hírekben tavaly ilyenkor írtunk arról, hogy Németországban már évi 10-15 ezer égési sérülést regisztrálnak, és már nálunk is megjelent a parlagfűnél is veszélyesebb gyomnövény, amely éget és vakít. A Tisza környéki területeken gyakoribb lehet az előfordulása.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága most arról értesítette a Vásárhelyi Híreket, hogy Kiskőrös és Kecel között, szerencsére nehezen megközelíthető helyen jelentős számú medvetalp növényt találtak, amit a nemzeti park szakemberei egyelőre eltávolítottak.
A Szosznovszkij-medvetalp (Heracleum sosnowskyi) a zellerfélék családjába tartozó, ernyős virágzatú, évelő, több méteresre növő özönnövény. Hatalmas mennyiségben tartalmaz furokumarint, amely a bőrre kerülve erősen fényérzékennyé teszi azt. Ha az érintett bőrfelületet UV-sugárzás éri, kipirosodik, viszketni kezd, és 24-48 órán belül égési sérülésekre emlékeztető hólyagok jelennek meg rajta. Orvosi kezelés nélkül maradandó károsodást okozhat. A szembe kerülve pedig átmeneti vagy végleges vakságot is okozhat.
A (Kaukázusi, vagy) Szosznovszkij-medvetalp a Kaukázus vidékén és Közép-Ázsiában őshonos, hazánkba Kárpátaljáról kerülhettek be magjai a Tisza-menti területekre az 1980-as években. Magyarországon szórványos előfordulása ismert csak, 2014-ben Gergelyiugornyán találtak több példányt. Ahol felbukkan, azonnal meg kell kezdeni a kiirtását, mivel igen szívós. Mélyre nyúló karógyökereiről képes újrahajtani, magjai évekig csíraképesek maradnak a talajban.
A növény a Tisza forrásvidékén is meghonosodott, árvizes időszakokban van esély arra, hogy a magja nagyobb mennyiségben is átkerüljön
Az utóbbi években már a lakott településeken is megjelent. A hatalmas leveleivel, liláspiros foltokkal tarkított vaskos szárával, fehér virágaival és többméteres magasságával tekintélyt parancsoló növénnyel való legkisebb érintkezésnek is súlyos következményei lehetnek, mivel minden része mérgező.
A Kiskőrös és Kecel közötti növény-telep mostani felfedezése nem jelenti azt, hogy máshol ne fordulhatna elő.
Ráadásul egyre több a parlagi rézgyom is, amely allergénebb, mint a parlagfű, és felbukkant egy mandulapalka nevű agresszív növény is.