
Augusztus 6-án hazautaztak Hódmezővásárhely távol keleti vendégei. Fukushimából és Iwate-ből 17 diák közel két hetet töltött Magyarországon. „A Kizuna projekt nem segélyakció, hanem lehetőség két nép és két kultúra találkozására. Szeretnénk kifejezni az együttérzésünket a Japánt ért súlyos csapás miatt, megismerni és megérteni az erőt, amellyel a veszteséget viselik és megmutatni számukra, hogy a Föld másik oldalán is barátokra lelhetnek. Természetesen ezáltal is segítséget szeretnénk nyújtani az újjáépítés és újrakezdés küzdelmeiben” – közölte a látogatás kapcsán Lázár János polgármester.
Nézze meg videó összeállításunkat ITT!
Európában elsőként Hódmezővásárhely kezdeményezte, hogy a földrengés és a cunami sújtotta területről japán gyerekeket, Magyarország vakációra fogadjon. A Kizuna programnak nevezett akcióban több szponzor is bekapcsolódott, többek között a MALÉV, a Ginkgo Sas Hotel, több hazai vállalat, de egy japán segélyszervezet is. A közel két hétre a szervezők gazdag programot állítottak össze. Mint arról írtunk, ebben volt egy és több napos hódmezővásárhelyi, ópusztaszeri, balatoni, székkutasi, visegrádi, esztergomi, budapesti program. Fogadta őket Orbán Viktor és Schmitt Pál is. A fiatal, nagyrészt hasonló korú japánul beszélő önkéntes magyar kísérőkkel baráti kapcsolatok is kialakultak. Az egyik kísérő Gál Anita a Vásárhelyi Híreknek elmondta, szerettek itt lenni a gyerekek, voltak különösen emlékezetes programok, mint például a Belvárosi Fazekasház, vagy a lovaskocsizással, kézműveskedéssel, főzőcskézéssel, lovaglással megspékelt székkutasi egész napos kirándulás.
"A magyarok híres vendégszeretetével várjuk őket, azon leszünk, hogy érezzék otthon magukat, töltődjenek fel és gyűjtsenek erőt a hazájuk - mind fizikai, mind lelki értelemben vett - újjáépítéséhez" üzente Lázár János július közepén az útra készülő diákoknak. Szükségük is volt erre a feltöltődésre, vagy – ha rövid időre is – a felejtésre, hiszen a Vásárhelyi Hírek munkatársai az elmúlt két hétben többször is beszélgetett a diákokkal, akik közül többen hozzátartozójukat veszítették el a cunamiban. Mint például Rikuzen Takada is, aki elmondta: „Az áradat elsodorta a nagypapámat, napokkal később holtan találták meg a romok alatt. Nagyon összetört a halálhíre. Erőt adott, hogy Magyarországon végig éreztem az emberek melegségét. Nagyon örülök, hogy feliratkoztam erre az útra.”