
Az Egyesült Nemzetek Szervezetével egyetértésben a Vidékfejlesztési Minisztérium is fontosnak tartja, hogy évről-évre megünnepeljük a Víz Világnapját, hiszen Európa legnagyobb édesvízkincse rejlik Magyarország felszíne alatt, a Kárpát-medence szívében.
Folyóink többsége azonban határainkon kívül ered, ezért csak akkor óvhatjuk meg vizeink tisztaságát, ha összefogunk a kontinens országaival. A nemzetek vezetőinek, a tudomány képviselőinek, a gazdaság szereplőinek és minden állampolgárnak közös felelőssége, hogy megőrizzük páratlan természeti kincsünket.
A magyar EU-elnökség számára rendkívül fontos a környezetvédelem, amelyben megkülönböztetett figyelmet kap a vízpolitika. A Tanács elnökeként és családapaként is mindent megteszek azért, hogy gyermekeinkre legalább olyan jó, de lehetőség szerint még jobb életfeltételeket hagyjunk örökül, mint amilyeneket mi kaptunk.
A minőségi, előremutató környezetpolitika elválaszthatatlan a gazdasági fejlődéstől, és kulcsfontosságú feltétele annak, hogy Európa versenyképes maradjon. A harmadik évezredben csak azok az országok lehetnek sikeresek, amelyek jól tudnak gazdálkodni erőforrásaikkal, ezért hazánk és az Unió jövőjét közös fellépésünk, a környezeti ügyek iránti elkötelezettségünk határozza meg.
A Víz Világnapján együtt ünnepel minden nemzet. Az öröm mellett azonban a szolidaritás is az ünnep része, ezért ne feledkezzünk meg azokról az embertársainkról, akik nem jutnak mindennap ivóvízhez.
A huszadik századi magyar irodalom neves írója, Németh László szerint „a jóságot azért nem veszik észre az emberek, mert átlátszó, mint a víz és a levegő. Csak ha fogy, az vevődik észre.” A magyar emberekben megvan a készség arra, hogy segítsenek másokon, ezért okkal bízhatunk abban, hogy sem a jóság, sem a tiszta víz nem fog fogyatkozni, sőt, inkább gyarapodik az elkövetkező évtizedekben, évszázadokban itthon és szerte a világban.
Tegyünk érte, hogy így legyen!
Dr. Fazekas Sándor
vidékfejlesztési miniszter
Az ENSZ 47. Közgyűlése nyilvánította március 22-ét a Víz Világnapjának, így 1994 óta, immár 17. alkalommal emlékezünk meg életadó természeti kincsünkről. A kezdeményezést támogató országok ezzel is szeretnék felhívni a világ figyelmét, hogy a Föld édesvízkészletei végesek, tisztaságának és kiaknázhatóságának megóvása mindannyiunk felelőssége.
Évente mintegy 3,5 millióan halnak meg a földön rossz minőségű víztől vagy vízhiány miatt, az UNICEF becslése szerint naponta 4500 gyermekáldozata van a fertőzött víznek. Pedig ma már könnyedén megoldható a mikroorganizmusok és vírusok eltávolítása az ivóvizekből - igaz, nem olcsón. Egyes előrejelzések szerint ha a Föld éghajlata a jelenlegihez hasonló ütemben változik, megeshet, hogy néhány évtized múlva egyes térségekben ivóvízért háborúznak majd.