
Mint arról már a szakemberek a pályázat kiírásakor is beszéltek, kevésnek bizonyult a 900 millió forint a tanyasi életmód infrastrukturális fejlsztésére.
A Tanyafejlesztési Programra a megadott szeptember 30-i határidőig összesen 460 pályázat érkezett 2 milliárd 525,4 millió forintos összegre a Vidékfejlesztési Minisztérium pályázatokat feldolgozó Vidékfejlesztési Képzési és Szaktanácsadási Intézetéhez (VKSZI). A két célterület 930 millió forintos keretére közel háromszoros volt a túljelentkezés - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium.
Hogy jó úton haladunk, azt bizonyítja az a rendkívül nagy érdeklődés, amely a pályázatokat kísérte mind az önkormányzatok, mind a gazdák részéről - mondta Ángyán József a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára a fülöpházai Csupor tanyán tartott sajtótájékoztatón. Az érdeklődés jelzi azt is -tette hozzá-, hogy nem muzeális tevékenységről van szó, hanem a jövő mezőgazdaságának fejlesztéséről.
A Tanyafejlesztési Program a Vidékstratégia egyik kulcsfontosságú eleme, „zászlóshajója”- jelentette ki Ángyán József a pályázat ismertetésekor. Kiemelt célja a tanyarendszer korszerű megújítása, valamint az ott élők helyzetének, gazdálkodásának támogatása.
Az idén első alkalommal, kizárólag nemzeti forrásból megvalósuló program segíti a magyar tanyavilágnak,- mint nemzeti örökségünknek, Magyarország kultúrtörténeti és tájképi sajátosságának – fennmaradását és megőrzését.
A tanyaprogram legfontosabb pályázati céljai: a rossz állapotú utak felújítása, az ehhez szükséges gépek beszerzése, a tanyai áruk piacra jutásának elősegítése, állatállomány kialakítása, bővítése, a tanyák energiaellátásának és ivóvízellátásának javítása, térségi tanyafejlesztési programok kidolgozása, vetőmag és gyümölcsfa beszerzése, a tanyagondnoki szolgálatok fejlesztése, valamint a gazdálkodáshoz szükséges eszközök, épületek korszerűsítése.
A tanyafejlesztésre fordítható 930 millió forintra az idén arról a 206 alföldi településről lehetett pályázni, ahol az Országos Területfejlesztési Koncepció tanyás térségek besorolása szerint legalább 2%-os vagy legalább 200 fő a külterületi népesség aránya.
A jelentkezők két célterületre, a tanyás térségek, települések valamint a tanyagazdaságok fejlesztésére nyújthattak be kérelmeket.
Az első célterületre főleg önkormányzatok, kistérségi társulások és tanyagondnoki szervezetek, míg a másodikra tanyagazdaságok pályázhattak.
Összesen 153 pályázat érkezett mintegy 1,9 milliárd forintra a VKSZI-hez az első célterület zömében önkormányzati és kistérségi fejlesztéseire. A programon belül 730 millió forint fordítható ezekre, így a túljelentkezés két és félszeres. A pályázók között ezen a területen a legnépszerűbb célok voltak: a rossz állapotú földutak javításához szükséges gépek, eszközök beszerzése, a tanyagondnoki szolgálatok fejlesztése, valamint a tanyai termékek piacra jutásának elősegítése.
A második célterületre fordítható 200 millió forintos összegre 307 pályázatot nyújtottak be mezőgazdasági kistermelők és őstermelők több mint 630 millió forint támogatási igényt megjelölve, tehát a túljelentkezés itt háromszorosnál nagyobb.
A legnépszerűbb célok voltak ezen a területen: a gazdálkodási gépek, eszközök fejlesztése, beszerzése, az épületek felújítása, építése valamint állatállomány kialakítása és bővítése.
A kormány 2012. évi költségvetésének tervezetében a Tanyafejlesztési Program az ideinél nagyobb összeggel, 1,5 milliárd forinttal szerepel.