Kultúra, oktatásÉvezredes geometriai minták Kökénydombtól Arizonáig

2018. április 25., szerda
 

A legrégebbi fonott minták mintegy húszezer évesek, míg a környékünkön, a kökénydombi lelőhelyen megtalált cserépedények - amelyek a beléjük préselődött szőtt és fonott mintákat megőrizték magukon - hétezer évvel ezelőtt keletkeztek – mondta el szerdán, a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban Mintákba zárt végtelen címmel tartott előadásán Richter Éva régész.

 

 

 

 

A szakember, aki a vásárhelyi közgyűjtemény újkőkori leleteit bemutató kiállításának egyik létrehozója volt, nemcsak régészettel, de textilművészettel is foglalkozik. Richter Éva a vásárhelyi múzeum KIÁLLÍTÁS ÚJ taRtAlommal TÖLTVE című sorozatában tartott előadásában szólt arról is, hogy a geometriai minták és azok változásai matematikai algoritmusokkal is leírhatók, s ezt támasztja alá, hogy azonos mintákat találtak a régészek egy szegvári lelőhelyen és egy attól jóval távolabbi, arizonai ásatáson talált cserépleleteken, s belátható, hogy a két népcsoport között nem lehetett semmiféle kommunikációs kapcsolat.

 

A minták matematikai kötöttsége lehetővé teszi azt is, hogy egy tenyérnyi leletből rekonstruálhatók a motívumok többi elemei is. A lenyomatok úgy is keletkezhettek, hogy az agyagedény készítésnél alátétként használták a gyékényből szőtt anyagot, vagy mint az egyik, a vásárhelyi kiállításban is látható minta esetében történt, az agyagot az edénykészítésnél gyékényformába préselték. A motívumok nemcsak véletlen keletkezett lenyomatként maradtak az utókorra, hanem tudatosan is alkalmazták azokat használati tárgyak, vagy falak díszítésére, sőt, ugyanezen mintákat karcolt formában megtalálták mamutcsont tárgyakon is.

 

Az előadó az eredeti edények mintáiról gipsz pozitívot is készített, amelyeket az előadás látogatói maguk is kézbe vehettek, de láthatták azt a sokezer éves, mintázásra használt henger rekonstrukcióját is, amelyet Nagy Nándor, a Tornyai János Múzeum restaurátora készített el.

 
 
VH-Emlékpont
 

Olvassa el ezt is!

Vásárhelyi flashmob a Magyar Népviselet Napján

Vásárhelyi flashmob a Magyar Népviselet Napján

A Bessenyei Ferenc Művelődési Központ néptánccsoportjai villámcsődületet szervezve hívták fel a figyelmet a Magyar Népviselet Napjára. Képekkel.
A város működőképességét veszélyeztetné

A város működőképességét veszélyeztetné

A vásárhelyi közgyűlés keddi rendkívüli ülésén az ötven belterületi út- és járda felújítására tett javaslatról nem döntöttek. Egyelőre nincs rá fedezet.
Nem tudják ki lépett a tram-train elé március 4-én

Nem tudják ki lépett a tram-train elé március 4-én

A hódmezővásárhelyi rendőrök az állampolgárok segítségét kérik egy ismeretlen 25 - 35 év között férfi holttest azonosításban.
Az átváltozás értelmezései az Alföldi Galériában

Az átváltozás értelmezései az Alföldi Galériában

Közös kiállításon mutatkozik be a Magyar Képzőművészeti Egyetem két oktatója, a vásárhelyi Szabó Klára Petra Tornyai-plakettes képzőművész és Erős Apolka Munkácsy-díjas szobrászművész. 

 

És ezt már olvasta?

Magyar Péter Vásárhelyen
Magyar Péter Vásárhelyen Sem kordon, sem testőrhad, sem pedig mesterlövészek nem voltak a TISZA Párt vásárhelyi rendezvényén. Viszont óriási tömeg gyűlt össze kedden este.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 12. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Orbán Viktor Vásárhelyen
Orbán Viktor Vásárhelyen A rendezvény előtt egy helyi Békemenet indult a Népkerttől majd onnan érkeztek meg az országjárás helyszínéül szolgáló Bessenyei Ferenc Művelődési Központ elé.
 
Földesi Zoltán magyar bajnok lett
Földesi Zoltán magyar bajnok lett A hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do csapat versenyzője a serdülő -60 kg-os kategóriában magyar bajnoki címet szerzett
 
Kevés esély maradt a felsőházi rájátszásra
Kevés esély maradt a felsőházi rájátszásra A Dunaharaszti ellen játszotta utolsó hazai mérkőzését az NB I/B Zöld csoportjának alapszakaszában a Vásárhelyi Kosársuli. 
 
Három Bach koncert Vásárhelyen
Három Bach koncert Vásárhelyen A Szentháromság-templomban, a Református Ótemplomban és az ótemplomi gyülekezeti teremben is rendeznek Bach-koncertet márciusban.
 
Kapu Tibor Vásárhelyen
Kapu Tibor Vásárhelyen Március 17-én a második magyar űrhajós volt a vendége a hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskolának. Találkozott a vásárhelyi polgármesterrel is.