Kultúra, oktatásElégtelent kapott a szakképző iskolák összevonása

2013. június 5., szerda
 
Elégtelent kapott a szakképző iskolák összevonása

Egy évvel elhalasztják a Klebelsberg Intézményfenntartó Központba történő (KLIK)  állami fenntartásban működő szakképző iskolák összevonását.


 

 

 

Egy a Népszabadság által közzétett minisztériumi előterjesztés szerint, már a kormány új fenntartóban, a Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) gondolkodik.  A dokumentum készítői elismerik, hogy ha a szakképző intézmények az NGM alá, vagyis egy új fenntartói intézményhez kerülnek, azzal „a kormányzat tulajdonképpen beismeri a KLIK rossz működését a szakképzés terén”. Az előterjesztés szerint azonban kisebb a veszteség a hibás döntések beismerésével, mint ha a helyzet megoldásával „várna” a kormány. A dokumentum szerint „a megoldás nem várathat magára sokáig, hiszen egy megbénuló szakképző iskolai hálózat is súlyos kockázatot jelent”.

 

Mint arról a Vásárhelyi Hírek is beszámolt a kormány elképzelése az volt, hogy a szakképző iskolákat összevonják, és megyénként egy képzőintézményt működtetnek. Ezt a struktúrát kellett volna létrehoznia a KLIK-nek május 31-ig.

Hódmezővásárhely különösen érintett ebben, hiszen 4 szakképző intézmény működik a városban. Megtudtuk, a tervezet szerint Hódmezővásárhely lett volna a központja a tervezett összevonásoknak, amelybe a szentesi három, a csongrádi egy és a makói két iskola tartozott volna. A 10 iskola együtt alkotta volna az Észak-Csongrád Megyei Szakképző Iskola elnevezésű tömörülést.

 

A tervezetből – úgy tűnik nem lesz semmi – mert a nyilvánosságra került előterjesztés szerint „…A KLIK jelenlegi struktúrájában a szakképzés-átalakítás hatékonysági céljai elérhetetlenek, a KLIK nem képes az előírt intézmény-átalakítást végrehajtani, emiatt ellehetetlenül a szakképző iskolák működése, a rendszerben helyrehozhatatlan károk jelentkeznek”- olvasható a kabinet múlt heti ülésére az NGM által készített anyagban. Az előterjesztés a hatáskörök áthelyezéséhez szükséges lépések és intézkedések megalapozását jelentő kérdéseket is vázolja. Arról az előterjesztés viszont nem szól, hogy ha az NGM-hez kerülnek az iskolák, mi történik velük, hogyan történik a finanszírozás, illetve honnan jön majd a tanárok fizetése.

 

A helyzetet bonyolítja – a Hódmezővásárhelyt is érintő – másik tervezet, amely szerint az  agrár-szakképzés felügyelete és irányítása, valamint az agrár-intézményhálózat fenntartói joga – jelen esetben a HISZK Gregus Máté iskoláé is - a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz kerül 2013. szeptember 1-jétől.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Kellemetlen közjáték, sikeres megoldással

Kellemetlen közjáték, sikeres megoldással

Egy váratlan baleset majdnem veszélybe sodorta a hódmezővásárhelyi Hód Fitness hétvégi versenyét Kiskunlacházán, a Fit-Kid A ás B osztály Grand Prix-n. Eredményekkel és sok képpel!
Pedagógusnapi elismerés a HISZK főigazgatójának

Pedagógusnapi elismerés a HISZK főigazgatójának

Pedagógusnap alkalmából Dr. Nagyné Bánfi Judit kiemelkedő pedagógiai szakmai és vezetői munkásságáért elismerő oklevelet vehet át junius 7-én.
Folytatás januárban a 10. helyről

Folytatás januárban a 10. helyről

December 19-én este hazai pályán, vereséggel zárta a Budafok ellen a 2025-ös évet a Vásárhelyi Kosársuli felnőttcsapata.
Eljárás indult egy hódmezővásárhelyi férfival szemben

Eljárás indult egy hódmezővásárhelyi férfival szemben

Megöléssel fenyegette volt élettársát, illetve egy csákánnyal megsebesítette a nő egyik ismerősét.
 

És ezt már olvasta?

A szalonczukkedli rágcsálás napjai
A szalonczukkedli rágcsálás napjai Ugye hogy olvasóink is addig nyomkodják őket, amíg nem találnak zselést? Íme a karácsonyfa elmaradhatatlan ékességének izgalmas története.
 
Tudta, hogy a Csendes éj a kulturális világörökség része?
Tudta, hogy a Csendes éj a kulturális világörökség része? Az ünnepek alatt minden évben felcsendülnek a Csendes Éj és az Ave Maria dallamai. Keletkezésük története azonban kevesek számára ismert.
 
Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban
 Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban A karácsony a keresztény egyház egyik legnagyobb ünnepe. De vajon honnan ered mindez? Mióta szokás a faállítás, mi került régen és mi kerül ma az a karácsonyi asztalra?
 
Ajándékozás a Városházán
Ajándékozás a Városházán A Szent Ferenc Program keretében december 18-án 56 családnak, összesen 121 főnek - köztük 17 gyermeknek – adtak karácsonyi ajándékcsomagokat.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2 2025. 49. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Megújulhat a Városi Könyvtár
Megújulhat a Városi Könyvtár 100 százalékos támogatással 490 millió 620 ezer forintot nyert Hódmezővásárhely a Városi Könyvtár átfogó energetikai korszerűsítésére.
 
Rolleres balesete Vásárhelyen
Rolleres balesete Vásárhelyen Nem szállt le az elektromos rolleréről, körültekintés nélkül haladt át és egy személyautó elütötte.