KözéletEgyensúly a mindennapokban - Gabinéni

2012. február 15., szerda
 
Egyensúly a mindennapokban - Gabinéni

Kosztolányi zöld tollal, Bartókék három szóval írtak bele, Teleki Pál csak ennyit: "Erdély ismét magyar legyen!"

"Gabinéni" páratlan vendég- és emlékkönyvei az Emlékpontban

 

 

 

 

 

Néha még a muzeológusok is elcsodálkoznak, hogy micsoda művelődéstörténeti értékek lakoznak egy-egy magánszemélynél. Egyesek a pénzt látják a családi örökségekben, és nem restek gyorsan továbbadni a "családi ezüstön", mások tisztelik, ápolják, továbbviszik és gyarapítják a felmenők hagyományait, rájuk bízott értékeit. Ez utóbbiak táborát erősíti Dr. Benczédi Ferencné Szabó Gabriella, vagy ahogyan Hódmezővásárhelyen és Erdélyben mindenki emlegeti: Gabinéni (így egybeírva), aki nemcsak a Jókai Mór által "kifeküdt" díványt őrzi, hanem évtizedeket felölelő emlék- és vendégkönyvek garmadái sorakoznak a polcain. Az Emlékpont Közéleti Pont estjén, február 16-án, csütörtökön délután 5 órakor Gabinéni a nagyközönségnek is bemutatja azokat a ritkaságszámba menő emlékkönyveit, melyekbe a magyar, erdélyi és vásárhelyi köz- és szellemi élet nagyjai jegyezték bele gondolataikat.

 

Dr. Benczédi Ferencné Szabó Gabriella agrármérnök, a volt Gregus Máté Szakközépiskola nyugalmazott tanára 1929. augusztusában született Tordán. Apja Szabó Gábor birtokos gazda, édesanyja Weress Jolán népművelő, újságíró, a magyar leány népfőiskolák úttörője, a neves ó-tordai Weress családnak a leszármazottja. Anyai nagyapja, Weress Ferenc tordai főállatorvos, akinek bátyja 1876-ban látta vendégül Jókai Mórt. Az a dívány, melyen a nagy magyar író megpihent, ma is látható - és a vendégeknek kötelező beleülnie! - Gabinéni házában. A család 1930-ban települt át Magyarországra, Pestszentlőrincre. Elemi és polgári iskoláit ott végezte, majd az agráregyetem felé vette az irányt. Férjét, a szintén erdélyi származású Benczédi Ferencet a Brassai Sámuel Ifjúsági Egyesület révén ismerte meg, akivel diplomaosztása napján esküdtek meg. Gabinéniék 1957-ben kerültek Hódmezővásárhelyre, ahol sikerült tanári állást kapnia: a Kossuth Zsuzsanna Gimnázium és Ipari, Mezőgazdasági Szakközépiskolában (és névutódaiban) két évtizeden keresztül tanított. A Benczédi család vásárhelyi lakása a nemzeti érzelmű magyar kiválóságok találkahelye volt, mely a kommunizmus évtizedei alatt egyfajta szellemi menedékhellyé alakult. Nem is csoda, hogy a kádári állambiztonsági szervek is élénken érdeklődtek már a hatvanas évektől kezdődően egészen a rendszerváltásig a nézeteit véka alá nem rejtő és erdélyi gyökereit nyíltan vállaló Benczédi doktor (Gabinéni férje) és neje iránt.

 

Gabinéni emlékkönyves hagyománya a szülői házból ered: nagybátyja, Weress Ákos 1920-ban nyitott egy könyvet, amelybe a magyar kulturális, szellemi és politikai élet kiválóságait kérte fel három kívánságuk megfogalmazására. A könyv 37 évig íródott 450 oldalnyi terjedelemben. A bejegyzések között találkozhatunk a neves földrajztudós, miniszterelnök gróf Teleki Pál, az irodalmi élet nagyjai közül, Kosztolányi Dezső, Reményik Sándor, Áprily

Lajos beírásaival, de olvashatók Bartók Béla és neje, valamint Kodály Zoltán kívánságai is, sőt a Székely Hadosztály legendás parancsnoka, Kratochwill Károly ezredes is megfogalmazta gondolatait. Gabinéni máig folytatja a hagyományt, senki sem úszhatja meg, ha csak néhány percre is lát vendégül valakit, annak a vendégkönyvbe be kell írnia! E több kötetnyi vendégkönyv kedves és kedvenc írásait, verseit és rajzait tartalmazó lapjaiból láthatnak egy válogatást az érdeklődők az Emlékpont előadótermében csütörtökön délután öt órától a Közéleti Pont estjén. Dr. Benczédi Ferencné több évtizedet felölelő pedagógusi munkásságáról, a tanítás során szerzett élményeiről, tapasztalatairól, a család erdélyi gyökereiről és máig élő kapcsolatairól beszélget Gabinénivel Blazovich Péter, az Emlékpont intézményvezetője. A társalgás során érintik a városszerte ismert és elismert tanárnő kiterjedt családját is, hiszen Gabinéni hat leánygyermek édesanyja és tizennyolc (kilenc fiú és kilenc leány) unoka büszke és boldog nagymamája.

 
 
Forrás: Elek András - Emlékpont
 

Olvassa el ezt is!

Ilyen sem volt még - Nagymágocsi csípős világhírnév

Ilyen sem volt még - Nagymágocsi csípős világhírnév

Több, mint 200 szósz vett részt „vakkóstoláson” a kontinens minden tájáról. Ezután született a döntés: a nagymágocsi Szabó Attila  aranyérmet nyert.
Hetilap lesz a Délmagyarországból

Hetilap lesz a Délmagyarországból

Médiaelemzők szerint felértékelődhet a független online sajtó szinte minden megyében, beleértve Csongrád-Csanádot is, miután hetilapokká alakulnak a regionális napilapok.
Diákolimpia döntő Vásárhelyen

Diákolimpia döntő Vásárhelyen

A IV. korcsoportos Kosárlabda Diákolimpia országos döntőjét, június 12–14. között Hódmezővásárhelyen rendezték. 
Nyomozás a 17 milliárd forint felhasználásáról

Nyomozás a 17 milliárd forint felhasználásáról

A Csongrád-Csanád 04-es választókerületben, a nyilvánossá vált 790-es listában – 4 vásárhelyi kötődésű alapítvány, egyesület, szervezet és KFT. kapott támogatást.
 

És ezt már olvasta?

A gondatlanság sok pénzbe kerülhet
A gondatlanság sok pénzbe kerülhet A belterületi ingatlanok esetében a jegyző, külterületi és zártkerti ingatlanok esetében a növényvédelmi hatóság köteles eljárást indítani.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 26. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Diplomaátadó volt a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó volt a Mezőgazdasági Karon Az Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 70. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülésén összesen 37 végzett hallgató kapta meg diplomáját.
 
Újabb vásárhelyi polihisztor távozott örökre
Újabb vásárhelyi polihisztor távozott örökre Életében fontos szerepe volt szűkebb pátriájának a történelme, kultúrája. Szívügye volt az ö-zős nyelvjárás életben tartása, megörökítése.
 
Díszközgyűlés kitüntetésekkel
Díszközgyűlés kitüntetésekkel A Semmelweis-Napi díszközgyűlésen nyolcan vehettek át városi kitüntetést a városháza dísztermében.
 
Szóváltás késeléssel
Szóváltás késeléssel Egy szóváltást követően megszúrta hozzátartozóit egy szerb férfi egy pékségben június 30-án, egyikük életveszélyesen megsérült.
 
A Liszt lett a rangos verseny győztese
A Liszt lett a rangos verseny győztese A Domonkos Nővérek Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskolája a Magyar Színház „Az ország iskolája” versenyében 4487 szavazattal az első helyen végzett.