



A Mozgás Központban tartanak brazil jiu jitsu edzést is. A sportág érdekessége, hogy egy gyengébb ember is eséllyel veszi fel a küzdelmet egy erősebb ellen.
Nézze meg videón a Mozgás Központ brazil jiu jitsu első edzésnapját ITT!
Már több mint egy éve sikeresen működik a vásárhelyi Mozgás Központ többfajta sportágat kínálva. Most a küzdősportok köre tovább bővült, hiszen egy elismert mester vezetésével december 6-án megtartották az első brazil jiu jitsu edzést.
Immár nem csupán a hagyományos jiu jitsu-val ismerkedhetnek meg a Mozgás Központ jelenlegi és leendő tagjai, hanem a mai naptól, felkerült a vásárhelyi küzdősportok listájára a brazil jiu jitsu, ami a környező települések egyikében sem található.
December 6-án az első edzést a felnőtt korosztálynak tartották, de a gyerekek is bátran kipróbálhatják, hiszen ez a sport kortól és nemtől független. A „földharc” elemeire alapuló technikákat Fekete Sándor mester oktatja, aki egy baráti felkérésnek tett eleget az új sportág vásárhelyi meghonosításával. A kétszeres európai bajnok örömmel vállalta a tréner szerepét, és már az első alkalommal alaposan megmozgatta a „növendékeket”.
„Gallisz Péter barátom, a Mozgás Központ vezetője keresett fel azzal az ötletével, hogy oktassunk Vásárhelyen is brazil jitsu-t. Ennek a sportnak a lényege, hogy megtanítja, hogyan kell a földön harcolnunk. Főként feszítések, leszorítások és kulcsolások, amiket elsajátítunk. Mindenkinek ajánlom, aki érdeklődik a küzdősportok iránt, kortól és nemtől függetlenül. Vásárhelyen például, már két hölgy is van a tagok között.”- számolt be a mester.
Az edzések több részből épülnek fel. Mint ahogy az első tréningen is láthatták az érdeklődők, bemelegítéssel, egy kis gimnasztikával és különböző, egy-egy ízület vagy izomcsoportra ható feladat készíti fel a részvevőket a technikai gyakorlatokra. Az kétségtelen, hogy hasonlóan a többi keleti harcművészethez, ez az új sportág is az összpontosításra, figyelemre, fegyelemre tanít.
A brazil jiu jitsu
Az 1910-es években egy dzsúdószakértő, Mitsuo Maeda különböző okokból Brazíliába emigrált. A célja többek között a dzsúdó népszerűsítése volt. Elhelyezkedésében sokat segített neki egy befolyásos üzletember, Gastão Gracie. Köszönetképpen Maeda elkezdte tanítani Gastão fiát, Carlost, aki később szintén továbbadta tudását testvéreinek és fiainak, többek között Helio Gracienek is. A Gracie fiúk elég sokan voltak, fizikumuk is megegyezett, viszonylag alacsonyak voltak és egyáltalán nem voltak erősek. Ez is közrejátszott abban, hogy a Gracie-ek egy minél hatékonyabb és kifinomultabb harci rendszert hozzanak létre, amiben egy gyengébb ember is eséllyel veszi fel a küzdelmet egy erősebb ellen. A család fokozatosan elkezdte módosítani, csiszolni a dzsúdó- és a klasszikus dzsúdzsicu-technikákat, új pozíciókat és fogásokat találtak ki vagy vettek át más brazil harcművészetekből.
A BJJ-ben összesen hét féle öv van, sorrendben: fehér, kék, lila, barna, fekete, fekete-piros és piros(a fekete utáni fokozatokat, - mint sok más harcművészetben - itt is dan-nak nevezik).
Gyerekeknél 16 éves korig használt fokozatok a citrom, narancs, zöld. Néhány szervezetben már kék övtől lehet tanítani. A BJJ-ben korábban nem voltak vizsgák, a tanulónak
folyamatosan bizonyítania kellett tudását, amit megtehet az edzéseken tartott "viaskodások" alatt (randori) vagy versenyeken. Ma már szervezettől függően vizsgáztathatnak is a tanárok.
A szabad küzdelem különösen fontos összetevője a BJJ edzéseknek. Ekkor kell ugyanis a tanult technikákat élesben kipróbálni, egy ellenálló ellenfélen.