KözéletEgy ludovikás tiszt visszaemlékezései

2011. február 28., hétfő
 
Egy ludovikás tiszt visszaemlékezései

2008. után március 2-án ismét rendhagyó történelemórát tart az Emlékpontban a Vásárhelyt 1944-ben utolsó honvédként elhagyó Török Pál Miklós.

 

 

Március 2-án 17 órakor könyvbemutató is kapcsolódik a rendhagyó történelemórához, mert Török Pál Miklósról, a Vásárhelyt 1944-ben utolsóként elhagyó tüzér tisztről  Zetényi-Csukás Ferenc, aki A hazáért mindhalálig! címmel könyvet írt.

 A 89 éves Török Pál Miklós (képünkön balra) maga az élő történelem, aki idős kora ellenére is rendszeresen tart magával ragadó, példákkal és tanulságokkal színesített előadásokat életútjáról. 2008-ban is volt egy rendhagyó történelemórája az Emlékpontban.

A Kétegyházán született nyugalmazott tüzér alezredes Szegeden érettségizett, majd a békéscsabai karpaszományos iskolából került a Magyar Királyi Ludovika Katonai Főiskolára. 1943-ban avatták hadnaggyá, egy évre rá részt vett a Makóért és Földeákért vívott harcokban, ahol elavult kézifegyverekkel küzdöttek a szovjet páncélosok ellen. 1944. október 8-án utolsó honvédként hagyta el Hódmezővásárhelyt. A háború során háromszor sebesült meg, majd orosz hadifogságba került. Török Pál Miklós fontosnak tartja bemutatni életútját, a vele történteket, mert négy évtizeden keresztül, mint ludovikás tisztnek, valamint ’56-os szerepvállalásért megbélyegzett emberként kellett élnie; őt és bajtársait pedig fasisztának nevezték a történelemkönyvekben.

 

Olvassa el ezt is!

Tanévi menetrend 2026/2027

Tanévi menetrend 2026/2027

Mi várható a 2026/2027-es tanévre vonatkozó oktatási rend esetében, részletes menetrend, amely a tanítási szünetek idejét is tartalmazza.
A roma holokauszra emlékeztek

A roma holokauszra emlékeztek

Augusztus 2-án a roma holokauszt áldozataira emlékezve, a vásárhelyi zsinagóga falán elhelyezett emléktábláná koszorúzás volt.
Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről

Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről

Július 25-én az önkormányzat a kutasi úti emlékműnél elhelyezte az emlékezés koszorúját. 
Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026

Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026

Augusztus 20-a, I. István király 1083-as szentté avatására és a magyar államalapításra emlékezik. A mindig többnapos ünnephez borfesztiválok, kulturális események egész sora kapcsolódik. 
 

És ezt már olvasta?

Befürödhetünk a szökőkutakkal
Befürödhetünk a szökőkutakkal A napokban várható kánikula miatt a szülőknek érdemes jobban figyelni a szökőkutainkra, amelyeket eredetileg nem fürdésre tervezték.
 
Vajon lesz megoldás?
Vajon lesz megoldás? Az agrár- és élelmiszergazdasági miniszter segítségét kérte Márki-Zay Péter polgármester az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. bűzterhelése miatt.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 33. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Vásárhelyen született Antal Imre
Vásárhelyen született Antal Imre Július 31-én lenne kilencvenegy éves Antal Imre Erkel Ferenc-díjas zongoraművész, műsorvezető, showman, az elmúlt évtizedek egyik népszerű tévés személyisége.
 
Tűz volt Batidán
Tűz volt Batidán Július 26-án délelőtt nagy területen égett az aljnövényzet, a gaz Hódmezővásárhely batidai településrészén, a Vásárhelyi utcánál.
 
Bővül a Szőnyi Benjamin iskola
Bővül a Szőnyi Benjamin iskola Háromszintes, mintegy ezerötszáz négyzetméteres épületrésszel bővül a hódmezővásárhelyi Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola.
 
A 72. Vásárhelyi Őszi Tárlaton 185 alkotás szerepel
A 72. Vásárhelyi Őszi Tárlaton 185 alkotás szerepel Műfaji megoszlás szerint 92 festmény, 32 grafika, 46 plasztika, valamint 15 installáció, multimédia mű szerepel majd a tárlaton.