A filmsztár Jackie Chan éppen úgy a barátja, mint a hódmezővásárhelyi Fehér József író, költő. Bár az is igaz, a 33 éve Japánban élő Doma-Mikó István, a Tongai Királyság udvari festője, Fehér Józseffel többet beszélget, méghozzá az irodalomról.
„Bár én emailben kommunikálok vele, ő viszont gyakran felhív Japánból és van úgy, hogy három órán át beszélgetünk, verseinkről, novelláinkról, az életről.” mondta Fehér József a Vásárhelyi Híreknek.
A baráti kapcsolat is az irodalom kölcsönös szeretetének köszönhető. A vásárhelyi író, költő és Doma-Mikó István ugyanabban az irodalmi online magazinban publikál, amikor egyszer egy megjelent novella kapcsán létre jött a közvetlen kapcsolat, majd a személyes találkozás, amikor a Polinéz szigetállam királyi festője tavasszal Budapesten előadást tartott. Akkor hívta meg Fehér József egy estre Hódmezővásárhelyre.
Aki pedig beül pénteken 5 órakor az Emlékpont előadótermébe, valóban egy kontinenseken átívelő különleges élmény részese lesz.
Doma-Mikó István, a Tongai Királyság udvari festőművésze ugyanis filmbemutatóval egybekötött esten mutatja be a Föld "túloldalán", a Csendes óceán közepén fekvő apró szigetcsoport magyarkedvelő uralkodóit és a távoli királyság életét.
A Tongai Királyság nem a világ végén van – véli Doma-Mikó István, aki nem mindennapi utat járt be Füzesgyarmattól a polinéz szigetekig –, hanem a világ elején, ugyanis a nap mindig ott kel fel először, ott kezdődik minden újabb nap és az újév is. A királyság ugyanis az időválasztó vasárnap-hétfő vonal első országa. És rögtön adódik a kérdés hogyan került Füzesgyarmattól tizenhétezer kilométerre található Hawaii és Új-Zéland között félúton fekvő monarchiába?
Az első állomás Japán, ahol Mikó István 1980 óta él és mint festőművész tanít a képzőművészeti főiskolán. Innen járta be a Csendes-óceán szigetvilágának országait. Egy tongai barátja javasolta, hogy mivel IV. Tupou tongai király udvari festőt keres, tegyen egy próbát. Mint mondta, nagyon izgult, mert a szigorú ember hírében állt uralkodóról három portrét is készített, hátha valamelyik megtetszik neki. Őfelségének mind a három kép tetszett, sőt újabbakat is rendelt. Udvari festőnek fogadták, méghozzá örökös kinevezést kapott. Így lehetséges, hogy már a harmadik tongai királyt „szolgálja.”
Az Emlékpontba ellátogatók megismerhetik a távoli „édenkerti” királyság mindennapjait, királyainak országépítő tevékenységét, valamint politikai és kulturális kapcsolatát hazánkkal. Doma-Mikó István festőművésszel, természetesen barátja Fehér József író, költő, a Magyar Kultúra Lovagja beszélget augusztus 2-án pénteken délután 5 órától a hódmezővásárhelyi Emlékpontban.