


Az 1956-os forradalom és szabadságharc 55. évfordulójára szervezett programokon és rendhagyó tanórákon negyven osztály több mint ezer tanulója járt a kommunista diktatúra évtizedeit bemutató hódmezővásárhelyi kiállítóhelyen, az Emlékpontban. A közgyűjtemény munkatársai az érettségire készülőktől az alsó tagozatosokig minden korosztálynak nem mindennapi, élményszerű foglalkozásokat tartottak ötvenhat jegyében.
Az Emlékpont az országban egyedülálló módon október 17-től november 4-ig a világ legnagyobb szovjetellenes felkelésének tiszteletére szervezi meg a Nemzeti Emlékezet Hete programsorozatát.
Az első héten az Emlékpont állandó kiállítását és időszaki tárlatát tizenkilenc osztály közel ötszáz diákja tekintette meg. A vásárhelyi diákok mellett érkeztek még iskolai csoportok Mezőberényből is. Az érettségi előtt álló végzősöknek egy korabeli filmrészletek, fényképek felhasználásával összeállított tanórán mutatták be az intézmény történészei a 20. századi magyar történelem kimagasló eseménysorát. A történelmi tények megismerése mellett két rendhagyó történelemórán nyílt lehetőségük a fiataloknak az eseménytörténet mellett a személyes történelmet is átélni: Csoma Lajos egykori nemeztőr a szemtanú hitelességével számolt be Vásárhely ’56-járól, illetve a „pesti srácok bőrébe is belebújhattak” azok a diákok, akik kézbe vették a PPS-géppisztolyt, a davaj-gitárt. Ezeken a foglalkozáson 21 osztály mintegy hatszáz fiataljához került tapintható közelségbe a forradalom szellemisége. A legkisebb korosztálynak szóló délutánon zászlórajzolás és gyurmaszobor készítés is szerepelt a programban.
A Nemzeti Emlékezet Hete az őszi szünet előtti héten is várja az iskolai csoportokat, eddig már 22 osztály jelezte, hogy ellátogat az 1956 művészei – 1956 festményei és szobrai című időszaki kiállításra. Hétfőtől történelmi vetélkedő kezdődik; a 23 kérdés október 23-áról feladatsora az Emlékpont honlapjáról érhető el.