




Mozgott a föld, felcsaptak a hullámok, lobogott a tűz, és fújt a szél. Mindez természetesen csak képletesen zajlott le a mai Diákkonferencián az Emlékpontban. A négy alapelem tulajdonságait, megértését és felhasználási lehetőségét ismertették a Németh László Gimnázium és Általános Iskola által szervezett konferencia vállalkozó kedvű diák-teamjei.
A Németh László Napok idei központi motívuma a négy alapelem, a föld a víz, a levegő és a tűz. A diákok is ezekkel a jelenségekkel dolgoztak, amikor elkészítették pályamunkáikat a május 20.-i Természet- és Környezetvédelmi Konferenciára. Az Emlékpont előadótermében bemutatott prezentációkat, a készítők életkora alapján kategorizálták, míg a zsűrizés feladatát szakemberekből álló csoport vállalta.
Az első és a második kategóriában a diákok vizsgálták a négy alapelem tulajdonságait és a hatásait a földi életre, valamint a felhasználási lehetőségeiről értekeztek. A „kutatási eredményeket” power pointos prezentációval és szóban osztották meg társaikkal. A 14 munka között, a legnépszerűbb témát a megújuló energiaforrások szolgáltatták, több ifjú előadó is feltette a kérdést: „Van-e élet az olaj után?”
A fent említett két kategória mellett, a szervezők a művészlelkekről sem feledkeztek meg, hiszen a harmadik kategóriában kaptak helyet a művészi alkotások. A legtöbb pályamunka fotó formájában érkezett be, de készült például festmény és tűzzománc alkotás is. Ebben a mezőnyben is kialakult egy uralkodó téma, többen választották a szivárvány „sokszínűségét”.
A diákkonferencián az egyes intézmények vezetőin kívül, részt vett Balázs József, az Önkormányzat oktatási csoportvezetője is. A levezető- elnök Dr. Gálné Horváth Ildikó, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola munkaközösség vezetője volt, aki két előadás között elmondta, azért tartja fontosnak ezt a konferenciát, mert amellett, hogy a gyerekek megismerik egymást, tapasztalatot cserélhetnek. Remek alkalom, hogy az élmények útján tanuljanak, hiszen az érzékelés és a tapasztalatszerzés jobb „tanító” mint a könyvek és természetesen nem elhanyagolható szempont a környezettudatos nevelés sem.
A pályázóknak nem kellett sokáig izgulniuk, hogy a szakmai zsűri kit ítél a legjobbnak, már délután megtudták az eredményeket. Legjobban a Kertvárosi Katolikus Általános Iskola, a Bethlen Gábor Református Gimnázium és a Németh László Gimnázium és Általános Iskola diákjai teljesítettek, munkájukat könyvekkel és strandbelépővel díjazták.
Részletes eredmények:
Első kategóriában első díjat nyert:
Wolf Ede Márkó – Vidács Dániel
Első kategóriában második díjat nyert:
Bajusz Emese - Csernus Fanni – Karsai Kármen
Első kategóriában harmadik díjat nyert:
Kotymán László – Sisák Tamás – Domján Orsolya
Második kategóriában első díjat nyert:
Kosztolányi Anna
Második kategóriában második díjat nyert:
Kruzslicz Blanka
Második kategóriában harmadik díjat nyert:
Süli Petra
Harmadik kategóriában fődíjat nyert:
Bálint Alexandra
Harmadik kategóriában díjazott lett:
Farkas Anna Barbara
Bálint Boróka
Kirilla Fruzsina
Varga Tóth Rebeka
Fulai Dalma
Első kategória különdíj: Rakonczai Kitti – Sarkadi Petra – Zsigmond Anna, akik praktikus ötleteiket osztották meg velünk a vízhasználatról
Második kategória különdíj: Remzső Andrea – egyéni látásmódban dolgozta fel témáját.
Mérai László – körültekintően dolgozta fel témáját.