KözéletCsongrád megye felkészült a télre

2012. december 5., szerda
 
Csongrád megye felkészült a télre

A korábban széttagolt védelmi rendszert az egységes állami irányítás megfelelő keretbe fogja, az új katasztrófavédelmi rendszer világos és átlátható alá- és fölérendeltségi viszonyokat határoz meg.

 

 

 

 

 

– A közigazgatás készen áll a rendkívüli téli helyzetek kezelésére – jelentette ki dr. Polner Eörs, a Csongrád Megyei Kormányhivatal főigazgatója szerdán a kormányhivatalban tartott sajtótájékoztatón, ahol Szatmári Imre tű. ezredessel, a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatójával, valamint az önkéntes tűzoltó és polgárőr szervezetek vezetőivel közösen számoltak be a hideg időjárásra történt felkészülés eddigi lépéseiről.

 

Az állam a polgárok biztonságáért

 

 

– A jó állam az állampolgárok biztonságát szolgálja – fogalmazott a főigazgató, hozzátéve: a megyében jól halad a felkészülés az esetleges rendkívüli helyzetekre, amikor a megyei kormánymegbízottaknak az azonnali intézkedési lehetősége és kötelessége is, és a jövő év elejétől ezzel a jogosítvánnyal a járási hivatalok vezetői is bírni fognak. A tervek elkészültek, az ellenőrzések zajlanak, hogy az esetleg adódó rendkívüli helyzetek azonnal orvosolhatók legyenek – mondta a főigazgató, rámutatva: a korábban széttagolt védelmi rendszert az egységes állami irányítás megfelelő keretbe fogja, az új katasztrófavédelmi rendszer világos és átlátható alá- és fölérendeltségi viszonyokat határoz meg, amely lehetővé teszi a gyors és hatékony reagálást vészhelyzetek esetén.

A főigazgató emlékeztetett az egy évvel ezelőtti, a hóhelyzet miatt meghirdetett, kétnapos rendkívüli iskolai szünetre, amikor főként a tanyán lakó gyerekek számára vált nehéz eljutni az intézményekbe. A főigazgató leszögezte: az egységes rendszerrel Magyarország biztonságosabb lett, és ez közös nemzeti ügy.

 

Már egy hónapja folyik a felkészülés a télre

 

– Még nem tudjuk, hogy valójában milyen is lesz az idei tél időjárása – szögezte le Szatmári Imre ezredes beszédében, s kifejtette: a sajtótájékoztató apropója nem az, hogy az idei tél az eddigiektől extrém módon eltérő időjárást fog produkálni. Az igazgató hozzáfűzte: befejeződött az a felkészülési folyamat, amelyet a megyei védelmi bizottság november elején tartott ülésén a Magyar Közút Nonprofit Zrt. helyi vezetőjével terjesztett elő, amelynek záró lépéseként megyei igazgatóságon tartja értekezletét a 22 rendvédelmi, közigazgatási, karitatív és mentő szervezetet és a honvédség egységeinek képviselőit tömörítő munkacsoport (KEOMCS), amelyek a védekezési feladatokban szerepet vállalnak.

A védekezésre való felkészülés azzal a gyakorlattal zárul, amely során katasztrófavédelem megyei főügyelete a tömegesen érkező – közműkimaradásról, balesetekről, ellátási zavarokról szóló – jelzések fogadását és kezelését fogja gyakorolni, amely választ ad arra, hogy képes-e a Katasztrófavédelem és a helyzetek kezelésében együttműködő szervezetek a rendkívüli helyzetek kezelésére.

 

 

Ahol korábban baj volt, ott már most jobban figyelnek

 

Az idei év felkészüléséhez a korábbi évek tapasztalataira támaszkodva készült el az a térinformatikai térkép, amely rögzíti a megye területén azokat a pontokat, ahol már több alkalommal történt olyan közúti baleset, amelyhez a Katasztrófavédelem egységeinek beavatkozását kérték. A közút kezelőjével történt megállapodás szerint ezeknek a helyeknek a hómentesítése soron kívül megtörténik. Szatmári Imre hozzátette: januárban az időjárással összefüggésbe hozható közúti baleset 15 történt, míg februárban 183, így a két hónapban 198 ilyen baleset történt – amelyekhez a tűzoltókat is riasztották.

A Katasztrófavédelem feladatai közé tartozik még az energiaszektor és a közlekedési rendszerek eszközeinek – azaz a kritikus infrastruktúra elemeinek – figyelemmel kísérése, amelynek működőképességét a kedden, a szolgáltatókkal közösen megtartott gyakorlat is igazolt – számolt be az igazgató, hozzátéve: az energiaszolgáltatás kimaradása esetén szükség lehet azokra a kijelölt melegedőhelyekre is, amelyek extrém hidegben a lakosság védelmét szolgálják.

A katasztrófavédelem saját feladatainak ellátása mellett a KEOMCS-ban együttműködő szervezetekkel előkészíti a megyei védelmi bizottság döntéseit, és segíti a helyi védelmi bizottságok munkáját. Üléseiken bebizonyosodott, hogy a védelmi szektor valamennyi szervezete felkészült. Ez azonban nem jelenti, hogy ne lenne szükség a lakosság öngondoskodására – figyelmeztetett az igazgató: figyelemmel kell kísérni a környezetünkben élő, idős, beteg embereket, és szükség esetén tájékoztatni helyzetükről a hatóságot, vagy a védekezésben részt vevő szervezeteket.
Szatmári Imre ezredes a megyei igazgatóság kapacitásait összegezve elmondta: 24 gépjármű és 350 fő készült fel a megerősített szolgálati rendben, váltásokkal, valamint a lakosság számíthat az önkéntes tűzoltó szervezetek 15 járművére és 241 fős állományára.

 

Önkéntesek is segítik a védekezést

 

– A megyében 15 településen segítik a védekezést az önkéntes tűzoltók – közölte Dudás Miklós, a Csongrád Megyei Tűzoltószövetség elnöke, hozzátéve: hálózatuk lefedik a megye területét, és nemcsak tüzet oltanak, ha kell, minden, a lakosság biztonságát szolgáló védekezésnél riaszthatók.

– A megyében 58 polgárőr egyesület működik – összegezte Batiz István, a Csongrád megyei Polgárőr Egyesület elnöke, azzal kiegészítve, hogy a szervezetek összesen több mint kétezer fős létszámot tudhatnak maguk mögött. Az elnök legfontosabb feladatuknak a külterületeken, a tanyákon élő, főleg idős, beteg személyek ellátásában nyújtott segítséget jelölte meg. Az idén februári hóhelyzet igazolta eredményességüket.Élelmiszert, gyógyszert szállítottak a külterületekre, volt, hogy orvost vittek a tanyavilágba, vagy szükség esetén az ott élőket szállították a rendelőbe. A szervezetek rendelkezésére húsz terepjáró gépkocsi áll, munkájukat a rendőrséggel, önkormányzattal és a katasztrófavédelemmel együttműködve végzik. Mint az elnök leszögezte, legfőbb céljuk, hogy külterületen fagyhalál az idén se következzen be.

 
 
Forrás: Arany-Tóth Attila szóvivő Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
 

Olvassa el ezt is!

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2

2025. 35. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
Különleges vendég Vásárhelyen

Különleges vendég Vásárhelyen

Szeptember 3-án délelőtt Márki-Zay Péter polgármester fogadta a Városházán Ukrajna budapesti nagykövetét.

Tanévi menetrend 2025-2026

Tanévi menetrend 2025-2026

Mi várható a 2025/2026-os tanévre vonatkozó oktatási rend esetében, amely a tanítási szünetek idejét is tartalmazza.
Elkezdődött a BFMK nézőterének felújítása

Elkezdődött a BFMK nézőterének felújítása

Júniusi légkondícináló felszerelése után nagy munkálatokkal folytatódik a BFMK színháztermének teljes felújítása.
 

És ezt már olvasta?

Újabb helyi rádió a láthatáron
Újabb helyi rádió a láthatáron A Hódmezővásárhely 99,8 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára egy érvényes pályázat érkezett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz.
 
Szeptember 19-e a vásárhelyi közélet gyásznapja
Szeptember 19-e a vásárhelyi közélet gyásznapja Országos hírré terebélyesedett Szabó Zsolt rendőr alezredes, a vásárhelyi rendőrkapitány tragikus halála. Péteken este csendes gyertyagyújtásra gyűlt össze több száz vásárhelyi lakos a kapitányság épülete előtt.
 
Vadhús kóstolástól az illat-totóig - a virágvizektől az akvapóniáig
Vadhús kóstolástól az illat-totóig - a virágvizektől az akvapóniáig Huszonkétféle programon keresztül lehet bebarangolni a Mezőgazdasági Kar épületét szeptember 26-án 18.00 órától a Kutatók Éjszakáján.
 
Egy étvágygerjesztő program szombatra
Egy étvágygerjesztő program szombatra Szeptember 13-án ismét Vásárhelyi Ízök Fesztiválja. A gasztronómiai esemény a dr. Rapcsák András sétálóutcán, a BFMK előtt és az Almáskertben lesz. Részletes program.
 
Kick-box magyar bajnok lett Zsarkó Dániel Péter
Kick-box magyar bajnok lett Zsarkó Dániel Péter A hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do csapat vezetője kiválóan szerepelt, bekerült a VB-re induló magyar nemzeti válogatottba.
 
Ismét pályázik a kastélyra a vásárhelyi önkormányzat
Ismét pályázik a kastélyra a vásárhelyi önkormányzat Márki-Zay Péter polgármester úgy fogalmazott: „ezt a küzdelmet nem adjuk föl, nem fogjuk engedni azt, hogy a sok másik ellopott kastély után a szabadkígyósit is ellopják”.
 
Tanévnyitó az MGK-n
Tanévnyitó az MGK-n Általános és pótfelvételi eljárás, valamint a nemzetközi felvételi eljárás végén 253 hallgató nyert felvételt a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karára.