KözéletCombat Ready - Harcra kész!

2012. október 6., szombat
 

Combat Ready – Harckész minősítést kapott az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 62. lövészzászlóaljára épülő Zászlóalj harccsoport.

 

 

(Fotók: MH)

 

 

 

A NATO CREVAL vagyis Zászlóalj harccsoport a készenlét felmérési és értékelési rendszerének ellenőrzésekor,- mint arról a Vásárhelyi Hírekben többször is írtunk - több hónapos felkészülési időszak után október elején a „Bátor Harcos 2012” elnevezésű gyakorlaton mutatta be tudását.

A Magyarország által a NATO-nak felajánlott alegységek közül ez az egyik zászlóalj harccsoport, amelynek rendeltetése - a haza fegyveres védelme mellett - más NATO tagország megsegítése vagy válságreagáló és béketámogató műveletekben való részvétel.

 

A 30 főből álló ellenőrzési csoportot az MH Összhaderőnemi Parancsnokságról, illetve az alárendelt szervezetek állományából érkezők alkották. Francia megfigyelők is érkeztek a kijelölt madridi NATO parancsnokságról, akik segítették a nemzeti ellenőrök munkáját.

 

Hogy milyen alapos felkészülés szükséges, valamint mennyire aprólékos az ellenőrzés, annak részleteiről Búz Csaba hadnagy, a 62. lövészzászlóalj sajtórefernse számolt be:

 

A harccsoport képességeit közel 100 olyan bejátszott harcászati szituációban mérték fel, amelyekkel a zászlóalj műveleti területen is találkozhat.

Az első nap délelőttjén egy menekült csoport szeretett volna eljutni egy közeli táborba, de útközben IED (Improvised Explosive Devices) támadás érte őket, és segítséget kérnek a közelben állomásozó harccsoporttól. A helyszínre érkező QRF (Quick Reaction Force) azonnali reagálású erők hatástalanították a közelben elrejtett másodlagos bombát, majd az egészségügyi modul katonái ellátták a sebesülteket.

Nem sokkal később a mögöttes területen „lezuhant” egy olasz pilóta, aki a légi összekötő tiszten keresztül kért segítséget. A harccsoport feladatai közé tartozik a szövetséges katonáknak nyújtott segítség is, ezért az MH 86. Szolnok Helikopterbázisról érkező MI-17-es szállítóhelikopter segítségével a célszemély kimentésére (PR - Personel Recovery) kijelölt szakasz megkezdte a keresést, majd az azonosítást követően azonnal visszatértek a bázisra.

Még aznap délután a harcoló csapatoknak lőszer-utánpótlást szállító logisztikai konvojt érte támadás. A kombinált lesállást a katonák felszámolták és az önmagukat megadó támadókat átadták a helyi rendőri szerveknek.

Másnap a heves éjszakai esőzés miatt a dandár feladatul szabta, hogy a ZHCS biztosítsa az akadálytalan közlekedést az eső által elmosott úton. A helyszínre érkező műszaki modul katonái a fő áthaladási útvonal mellett a TMM 3 típusú hídrakó készlet egy elemét rakták le, majd - a terheléspróbát követően - megindulhatott az átkelés. A gyakorlat utolsó napján az éleslövészettel egybekötött harcászati feladaton vett részt a harccsoport, melyet Huszár János dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság Szárazföldi Haderőnem főnöke is megtekintett. Az elképzelt szituáció szerint Dóc környékén egy ellenséges légi deszant gyülekezési területet foglalt el, ahol későbbi támadásukat szerették volna előkészíteni. A kirendelt harccsoport erőinek feladata a terület felderítése után tüzérségi tűztámogatás mellett az ellenséges erők felszámolása volt.

A tábornok a látottak értékelésekor kiemelte: „Ez a harcászati mozzanat nagyon fontos elem volt a Zászlóalj harccsoport CREVAL ellenőrzésekor. Az éles lövészet nem követelmény az előírások szerint, de a képességek felmérése szempontjából számunkra rendkívül lényeges. Látszik, hogy az állomány alaposan felkészült erre a feladatra.”

A zárónap végén, az értékelést követően dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka elmondta: „A zászlóalj kiválóan szerepelt, fegyelmezett, példamutató magatartással bizonyították felkészültségüket. A gyakorlati végrehajtás során az incidensekre való reagálással tettek tanúbizonyságot a képzettségükről. A felkészülés meghozta a gyümölcsét, hiszen harmadszor is sikerült a minősítést megőrizni.”

A sikeres minősítést követően a tapasztalatok feldolgozása következik. Az elért kiképzési szintet meg kell tartani, ezért a zászlóalj - a kiegészítő modulokkal közösen - évente legalább egy éleslövészettel egybekötött harcászati gyakorlatot tervez, olvasható Búz Csaba hadnagy beszámolójában.

 

 

Kapcsolóddó cikkünk:

 

Parancsnoki látogatás

 

 
 
Forrás: MH sajtó
 

Olvassa el ezt is!

Országos fesztivál és verseny Hódmezővásárhelyen

Országos fesztivál és verseny Hódmezővásárhelyen

A Magyar Majorette Szervezetek Szövetségével közösen rendezte meg a Crystal Dance Club a Hello Spring Open mazsorettfesztivált és -versenyt.
Uniós támogatással indult női egészségfejlesztési program

Uniós támogatással indult női egészségfejlesztési program

A nők egészségtudatosságát javító program indul Csongrád-Csanád vármegyei szakképzési intézményekben, így Vásárhelyen is.
A kosárlabda szezon bravúrja

A kosárlabda szezon bravúrja

Március 27-én este a bajnoki listavezető és már biztosan alapszakasz-győztes Kozármisleny otthonába látogatott a Vásárhelyi Kosársuli.
Az élet adta nagyszerűségek tárházában alkotott

Az élet adta nagyszerűségek tárházában alkotott

88 éves korában elhunyt Lelkes István festőművész-tanár. Nemcsak Vásárhelyen, az országban is az utolsó polihisztorok egyike volt – bár ő nem ezt vallotta.
 

És ezt már olvasta?

Arcok, sorsok és történetek a társadalom pereméről
Arcok, sorsok és történetek a társadalom pereméről Cigány történetekről nyílik kiállítás a Tornyai János Múzeumban. A  Néprajzi Múzeum által készített vándorkiállítás május 3-ig látogatható.
 
Kritikus helyzetben van a hódmezővásárhelyi és makói kórházi ellátás
Kritikus helyzetben van a hódmezővásárhelyi és makói kórházi ellátás Március 15-től a kórház vezetése nem szervezte meg a betegellátást, egyszerűen nem kötött szerződést az orvosok jelentős részével.
 
Nem jutottak be a felsőházi rájátszásba
Nem jutottak be a felsőházi rájátszásba Április 2-án a Budafok vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjában. Vereséggel zárták az alapszakaszt. 
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 13. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Vásárhelyi kötődésű művészek alkotása a TIK bejáratánál
Vásárhelyi kötődésű művészek alkotása a TIK bejáratánál Március 26-án avatták fel a Szilassi-poliéderként ismert nagyméretű alakzatát, amely hét lapból áll, és valamennyi lap minden másikkal szomszédos.
 
Vásárhelyi diák is helyezést ért el a SzakmaSztár döntőjében
Vásárhelyi diák is helyezést ért el a SzakmaSztár döntőjében Idén a megyéből 9 szakképző intézményből, 10 szakmából összesen 14 fő jutott be a döntőbe. A HSZC iskoláiból 3 tanuló ért el helyezést.
 
Magyar Péter Vásárhelyen
Magyar Péter Vásárhelyen Sem kordon, sem testőrhad, sem pedig mesterlövészek nem voltak a TISZA Párt vásárhelyi rendezvényén. Viszont óriási tömeg gyűlt össze kedden este.