
A Bethlen Gábor Református Gimnázium idén is aktívan részt vett a Határtalanul programban. A tanév során 95 bethlenes utazott Erdélybe, majd a testvérosztályok is viszonozták a látogatást: 85 külhoni magyar diák érkezett Hódmezővásárhelyre.
(Képünkön a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium épülete, az idei ballagással.)
A kormány 2010 óta a korábbiaknál nagyobb hangsúlyt fektet a magyar-magyar kapcsolatok ápolására. Ennek keretén belül indították útjára a Határtalanul programot, amelynek célja, hogy a határon túli és anyaországi magyar diákok találkozzanak egymással, s ezekből a találkozásokból barátságok, hosszútávú emberi kapcsolatok alakuljanak. A programban résztvevő iskolák vállalták azt is, hogy tanév végén összegzik a nyilvánosság előtt is a programban szerzett élményeiket, tapasztalataikat.
A Bethlen a program indulása óta minden évben pályázott, és nyert is. Idén három osztály utazott Erdélybe. Közülük kettő a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiummal fennálló 40 éves testvériskolai kapcsolatot erősítette meg, míg a harmadik csoport a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumba látogatott.
A Nagyenyedre utazó diákok elsősorban Kolozsvárral, a Gyalui-havasokkal és a Mezőséggel ismerkedtek meg. Torockón felmásztak a „székelyek” szent hegyére, a Székelykőre, valamint önkéntes munkában kitakarították a Bánffy család házsongárdi kriptájának környezetét.
A sepsiszentgyörgyi csapat a székelyföldi Háromszék történelmi emlékeit fedezte fel. Eljutottak a történelmi Magyarország egykori határához, az Ojtozi-szorosba, megálltak Gábor Áron szülőfalujában, Berecken is. Itt a megszokottnál is nagyobb szeretettel fogadták a diákokat, hiszen Berecket évtizedes testvértelepülési kapcsolat fűzi Hódmezővásárhelyhez.
A pályázatokhoz benyújtott munkaterv világosan kifejti, hogy miért ilyen aktív ezen a téren is a Bethlen: „számunkra a nemzeti összetartozás érzése, ennek megélése nem kizárólag programhoz, egy-egy pályázati anyaghoz kötött, hanem természetesen vállalt, továbbadandó kötelesség.”