GazdaságAzonnali megoldásokat sürgetnek a gazdák

2011. március 20., vasárnap
 
Azonnali megoldásokat sürgetnek a gazdák

Jakab István,  a MAGOSZ országos elnöke (képünkön a bal oldalon) a szőregi gazdakör mezőgazdasági fórumának vendégeként, Csongrád megye szinte valamennyi településének gazdakörét tájékoztatta a gazdálkodók helyzetének alakulásáról, a belvízzel kapcsolatok problémák megoldásáról, a földek helyzetéről valamint a tavaszi termelés beindításáról.

 

 

 

Jakab István, a MAGOSZ országos elnöke a szőregi gazdakör mezőgazdasági fórumának vendégeként tájékoztatta a mintegy nyolcvan gazdaköri elnököt, és mezőgazdasági vállalkozót

Csongrád megye szinte valamennyi településének gazdaköre képviseltette magát a fórumon, ahol új belépőként köszöntötték a nemrég megalakult Makó és Térsége Gazdakört, valamint az alakuló baksi és a megújuló röszkei gazdakör képviselőit is.
A vitaindító előadások sorában szó esett a fiatal gazdák földhöz jutásának esélyeiről, a földtörvény megyei gazdákat érintő kérdéseiről. A megváltozott jogszabályokról szóló tájékoztatóban az alkalmi munkavállalók alkalmazásának feltételeiről kaptak tájékoztatást a megjelentek. Az új Agrárkamarai Törvénytervezetről, az agrárstratégiáról, a fajtahasználat licencdíjról, valamint a mezőgazdasági „szélesjárművek” úthasználatáról is számos ponton egyeztették a gazdák az állammal szembeni elvárásaikat.

 

Széchenyi-kártya a gazdáknak

 

A beszélgetések során a Széchenyi-kártya mezőgazdaságban való alkalmazása központi kérdésként merült fel, hiszen a gazdák jelentősen beszűkült hitellehetőségei, a nagymértékű forráshiány felértékelte ennek a támogatási, hitelezési formának a mielőbbi használatát.
Szó esett még a gázolaj áfa-visszaigénylésének egyszerűsítéséről, illetve a legfontosabb kérdésről, a belvízhelyzet mielőbbi és megnyugtató rendezéséről, hiszen térségünket kiemelt mértékben sújtotta ez a természeti katasztrófa.

 

Belvízcsatornák egy kézben

 

A gazdák egyöntetűen üdvözölték azt az intézkedést, mely során a belvízi csatornák a korábbi kaotikus tulajdon- és kezelői viszonyokból egy kézbe kerültek. Az elmúlt időszakban ezek a csatornák illetve intézkedési tervek szinte ellenőrizhetetlenül megoszlottak az Atikövizig, az egyes önkormányzatok, a vízközmű társulások és a szövetkezetek között.
„Kérjük a kormányzat mielőbbi segítségét a jelenleg mintegy egymillió hektár belvizes területről a víz elvezetésére” – mondta el portálunknak Kispál Ferenc, a MAGOSZ megyei elnöke. „Ha erre mielőbb megoldást tudunk találni, akkor közel ötszázezer hektár területen, egy hónapos késéssel el tudjuk végezni a tavaszi beművelést, vetést. De az állattenyésztés tragikus helyzete, a sertéságazat drámai leépülése, a takarmányárak drasztikus megemelkedése is mielőbbi megoldásért kiált.”

 

Mezőgazdasági járművek uniós szabvány szerint

 

Állandóan visszatérő probléma, hogy a közutakon közlekedő, a földjeiket másként megközelíteni nem tudó mezőgazdasági járművek tulajdonosai a jelenlegi szabályozás szerint csak felvezető járművel, útvonalengedéllyel tudnak haladni. Több esetben azonnali bírságot róttak ki a gazdákra a sárga villogó használatáért, vagy épp a nem megfelelő időben történő úthasználatért. A gazdakörök vezetői kérték a kormányzatot, hogy ezt a helyzetet mielőbb rendezze, könnyítse meg a gazdák munkavégzését. Javasolták, hogy ne rójanak ki szinte teljesíthetetlen, vagy épp „különadó-szerű” befizetési kötelezettséget azon járművek tulajdonosainak, akik erőgépei az uniós szabvány szerint készültek, és Európa szinte valamennyi országában a magyar szabályozásnál jóval enyhébb feltételek mellett közlekedhetnek.
„Szeretnénk, ha a gépeink figyelmeztető jelzéssel közlekedhetnének, hiszen nem a gazdák gyártották ezeket, hiszen egy korszerű kombájn is már négy méter feletti szélességű” – vázolta a problémakört a megyei elnök. „Van a gazdáknak elég bajuk enélkül is, semmi szükség hasonló büntetésekkel tovább nehezíteni a tragikus mezőgazdasági helyzetet.”

 

A termőföld a legfőbb kérdés

 

Jakab István beszédében hangsúlyozta, hogy első számú és legfontosabb kérdés a magyar termőföld helyzete, a Nemzeti Földalap megalakulása, az új földtörvény megalkotása, az eddig rendezetlen státuszú földek birtokrendezése.
„Iszonyatos természeti katasztrófa sújtja a mezőgazdasági termelőket” – jelentette ki portálunknak Jakab István, a MAGOSZ országos elnöke. „Több mint egymillió hektáron semmi sem terem, ha a belvízhelyzetet nem tudja az ország megoldani, ezért azonnal hozzá kell kezdeni a vizek elvezetéséhez. Egy percnyi időnk sincs már! Az időjárás most megmutatta, melyek azok a földek, ahol a legtöbb a víz, ráadásul ebben a térségben ezek egyben a legjobb termőföldek is. Ez több tízezer család megélhetését veszélyezteti.”
Kiemelt kérdés a csődközeli helyzetbe került mezőgazdasági vállalkozó sorsának rendezése, melyben nagy szerep hárul a vis major keretre. Jakab István szerint fontos és azonnali megoldásért kiált a nehéz helyzetű gazdák sorsának rendezése, a spekulánsok visszaszorítása.
„A becsületesen dolgozó, de a viszontagságos időjárás miatt nehéz helyzetű gazdák ne kerüljenek a spekulánsok karmaiba” – jelentette ki a MAGOSZ országos elnöke. „Takarmányhiány nincs, gabonahiány nincs, spekulánsok vannak, és ezek megpróbálják az árakat a legmagasabb szintre felverni, amit egyfajta hiánypszichózist keltve érnek el. A helyzet tarthatatlan, mivel nem a gazdához jut el az emelt gabonaár, hanem a kereskedő tisztességtelen hasznaként jelentkezik. De az biztos, hogy az őszi betakarításnál már más lesz a helyzet!”

 
 
Illés Tibor
 

Olvassa el ezt is!

Különleges vendég Vásárhelyen

Különleges vendég Vásárhelyen

Szeptember 3-án délelőtt Márki-Zay Péter polgármester fogadta a Városházán Ukrajna budapesti nagykövetét.

Elkezdődött a BFMK nézőterének felújítása

Elkezdődött a BFMK nézőterének felújítása

Júniusi légkondícináló felszerelése után nagy munkálatokkal folytatódik a BFMK színháztermének teljes felújítása.
A Helyőrségi Zenekar a budapesti fesztiválon

A Helyőrségi Zenekar a budapesti fesztiválon

Új Szent István-napi hagyomány: katonazenekarok a budapesti Kossuth téren. Hat katonazenekar, összesen 230 zenész adott műsort.

Ünnepség Hódmezővásárhelyen

Ünnepség Hódmezővásárhelyen

Hódmezővásárhelyen augusztus 20-án délelőtt a hagyományoknak megfelelően ünnepséget rendeztek a Szent István téren.
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2 2025. 35. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Vadhús kóstolástól az illat-totóig - a virágvizektől az akvapóniáig
Vadhús kóstolástól az illat-totóig - a virágvizektől az akvapóniáig Huszonkétféle programon keresztül lehet bebarangolni a Mezőgazdasági Kar épületét szeptember 26-án 18.00 órától a Kutatók Éjszakáján.
 
Egy étvágygerjesztő program szombatra
Egy étvágygerjesztő program szombatra Szeptember 13-án ismét Vásárhelyi Ízök Fesztiválja. A gasztronómiai esemény a dr. Rapcsák András sétálóutcán, a BFMK előtt és az Almáskertben lesz. Részletes program.
 
Kick-box magyar bajnok lett Zsarkó Dániel Péter
Kick-box magyar bajnok lett Zsarkó Dániel Péter A hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do csapat vezetője kiválóan szerepelt, bekerült a VB-re induló magyar nemzeti válogatottba.
 
Ismét pályázik a kastélyra a vásárhelyi önkormányzat
Ismét pályázik a kastélyra a vásárhelyi önkormányzat Márki-Zay Péter polgármester úgy fogalmazott: „ezt a küzdelmet nem adjuk föl, nem fogjuk engedni azt, hogy a sok másik ellopott kastély után a szabadkígyósit is ellopják”.
 
Tanévnyitó az MGK-n
Tanévnyitó az MGK-n Általános és pótfelvételi eljárás, valamint a nemzetközi felvételi eljárás végén 253 hallgató nyert felvételt a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karára.
 
Iskolakezdéskor is van jó megoldás
Iskolakezdéskor is van jó megoldás Csaknem 400.000 diák tanul(t) már a Matek Oázis segítségével. A szülők, diákok visszejelzése szerint is megoldást jelentő, könnyen elérhető, és nem kell hozzá különóra.