Kultúra, oktatásAz Őszi Tárlat tapasztalatai

2012. december 2., vasárnap
 
Az Őszi Tárlat tapasztalatai

Vasárnap bezárt az 59. Vásárhelyi Őszi Tárlat, amelyen 141 festményt, 54 grafikát, 67 szobrot és 1 gobelint láthatott a közönség. Az október 7-i megnyitó óta körülbelül 4700-an látogattak el az Alföldi Galériába.

 

Fotó: VH©

 

 


Nagy Imre múzeumigazgató három nappal a zárás előtt, csütörtökön tartott értékelésében  kiemelte, hogy a kiállításnak jó volt az országos sajtója, mára valóban a hazai képzőművészeti élet véráramában van. Ezt az is jelzi, hogy zsűrizésre az idén is újabb és újabb alkotóktól érkeztek művek. A rangos Tornyai plakett mellett – amit László Dániel kapott - idén adták át először a Fiatal Festőművészek Nívódíját.

 

A Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ igazgatója arról is beszélt, hogy az idei Tárlatot a jövő évi, a 60. főpróbájának is tekintették. Arra a kérdésre, a kerek évfordulós kiállításra milyen elvek alapján válogatnak majd, Nagy Imre elmondta, természetesen előnyt élveznek a minden évben konzekvensen megmutatkozó művészek, továbbá valamelyest egyfajta visszatekintésben is gondolkodnak, de nem utolsó sorban erősíteni szeretnék a fiatal alkotók megjelenési lehetőségét.

 

Pogány Gábor a kiállítás kurátorát a Vásárhelyi Hírek megkérdezte, az idei tárlat anyaga milyen irányvonalat tükröz? „Az elmúlt években egyre jobban érezhető volt a kortárs képzőművészek újító szándéka. Sokan új kifejezésformával kísérleteznek. Videotechnika és egyéb vizuális elemek, installációk jelentek meg a kiállítótermekben. Azonban az Őszi Tárlat esetében az tapasztalható, hogy a zsűrizésre beadott művek között kevés ilyen jellegű található. A részt venni kívánó művészek érezhetően a hagyományos műfajokhoz tartozó képzőművészetet részesíti előnyben” összegezte tapasztalatait  Pogány Gábor aki a Hatvani Galériát említette, mint évtizedek óta hasonló tendenciát mutató kiállítás, amelynek egyébként szintén ő a kuratóriumi elnöke.

 

A Vásárhelyi Őszi Tárlat is az ismét erősödő művészeti trendet, a hagyományos technikával készülő, dominálóan figurális ábrázolásmódot jeleníti meg. Valószínű a 2013-as 60. kiállítás anyaga is hasonló lesz. A végleges koncepciót februárra ígérik.

 

Olvassa el ezt is!

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

2026. 33. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
A roma holokauszra emlékeztek

A roma holokauszra emlékeztek

Augusztus 2-án a roma holokauszt áldozataira emlékezve, a vásárhelyi zsinagóga falán elhelyezett emléktábláná koszorúzás volt.
Vásárhelyen született Antal Imre

Vásárhelyen született Antal Imre

Július 31-én lenne kilencvenegy éves Antal Imre Erkel Ferenc-díjas zongoraművész, műsorvezető, showman, az elmúlt évtizedek egyik népszerű tévés személyisége.
Tanévi menetrend 2026/2027

Tanévi menetrend 2026/2027

Mi várható a 2026/2027-es tanévre vonatkozó oktatási rend esetében, részletes menetrend, amely a tanítási szünetek idejét is tartalmazza.
 

És ezt már olvasta?

Méltó emlék a jövő nemzedékei számára is
Méltó emlék a jövő nemzedékei számára is

Hódmezővásárhelyen augusztus 20-án délelőtt a hagyományoknak megfelelően ünnepséget rendeztek a Szent István téren.

 
Befürödhetünk a szökőkutakkal
Befürödhetünk a szökőkutakkal A napokban várható kánikula miatt a szülőknek érdemes jobban figyelni a szökőkutainkra, amelyeket eredetileg nem fürdésre tervezték.
 
Vajon lesz megoldás?
Vajon lesz megoldás? Az agrár- és élelmiszergazdasági miniszter segítségét kérte Márki-Zay Péter polgármester az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. bűzterhelése miatt.
 
Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026
Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026 Augusztus 20-a, I. István király 1083-as szentté avatására és a magyar államalapításra emlékezik. A mindig többnapos ünnephez borfesztiválok, kulturális események egész sora kapcsolódik. 
 
Tűz volt Batidán
Tűz volt Batidán Július 26-án délelőtt nagy területen égett az aljnövényzet, a gaz Hódmezővásárhely batidai településrészén, a Vásárhelyi utcánál.
 
Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről
Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről Július 25-én az önkormányzat a kutasi úti emlékműnél elhelyezte az emlékezés koszorúját. 
 
Bővül a Szőnyi Benjamin iskola
Bővül a Szőnyi Benjamin iskola Háromszintes, mintegy ezerötszáz négyzetméteres épületrésszel bővül a hódmezővásárhelyi Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola.