
Blazovich Péter lemondása után az igazgatói tisztségre kiírt eredménytelen pályázat után úgy döntöttek, hogy az Emlékpont Múzeum szakmai irányításának ellátására főtanácsadói minőségben felkérik Árva László magyar-történelem szakos pedagógust, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola igazgatóját, mondta Nagy Imre a mai sajtótájékoztatón.
A Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ igazgatója azt is elmondta, azért esett a választás Árva Lászlóra, mert részt vett az Emlékpont Múzeum koncepciójának kialakításában, a város iskoláira „jó rálátása van” ami segít abban, hogy a fiatalok történelemoktatásában még nagyobb része legyen az Emlékpontnak.
„Tovább kell erősíteni az Emlékpont eddig betöltött szerepét”, mondta Árva László a sajtótájékoztatón. Nem részletezte a koncepcióját, hangsúlyozta, most alakítják ki az Emlékpont 2014-es programját. Ezek közül három fő vonulat már ismert, a múzeum részt vesz a Holokauszt Emlékév és az I. Világháború kitörésének 100 éves évfordulójához kötődő programokban, továbbá, a Rákosi korszak helyi igazságszolgáltatásának történelmi tényfeltáró kutatómunkájának eredményeiből nyílik időszaki kiállítás. Ez a három – korban is eltérő – téma is jelzi, ahogy szakmai főtanácsadó fogalmazott: „az Emlékpontnak ki kell tágítania a történelmi időintervallumokat” amivel a diákság számára a kontinuitást biztosítva, a történelemtanítás színtere lehet, vagyis mintegy oktatóközpontként funkcionálhat. Ugyanakkor helytörténeti kutatások szerepét is erősíteni kívánja.
Nagy Imre igazgató a Vásárhelyi Híreknek elmondta, Árva László a Tornyai Múzeummal kötött megbízási szerződéssel tölti be az Emlékpont szakmai főtanácsadói munkakörét, amelyen belül a terveinek megvalósítására adott esetben akár személyi javaslatokat is tehet.
Megírtuk, 2011 júniusában kormányhatározat született arról, hogy az állam részt vásárol az Emlékpont Múzeumból. A múzeumban őrzött műtárgyak és eszközök 970, az épület 500 millió forintot ér. Vagyis ennyiért vette meg az állam a Magyarországon egyedülálló kortörténeti tárlatot, amely a legkorszerűbb kiállítási technológiákkal és múzeumpedagógiai lehetőségekkel élve teszi tapinthatóvá és mindenki számára felfoghatóvá azokat a történelmi folyamatokat, amelyek Hódmezővásárhelyt és lakóit érték a rendszerváltást megelőző ötven esztendőben. Az állam évi 25 millió forintot biztosít az Emlékpont működtetésére