Kultúra, oktatásAz élők háza a fotóművész optikáján keresztül

2014. szeptember 15., hétfő
 
Az élők háza a fotóművész optikáján keresztül

Béth Hácháim – Az élők háza. Így nevezik a zsidók temetőiket, mert halottaik lelkét halhatatlannak, örökké élőnek tekintik. Egy temető azonban csak addig élő, míg van kapcsolata az utódokkal és míg van közölnivalója az utókor számára.

 

 

 


Nem véletlen, tehát a címválasztás a szeptember 19-én a hódmezővásárhelyi Zsinagógában nyíló kiállításnak, amelyen Dömötör Mihály - a vásárhelyi Zsidó Temetőben készített közel negyven fotóját láthatjuk.  

„Ez körülbelül a fele, azoknak a fotóknak, amelyeket 2012-től a vásárhelyi zsidó temetőben készítettem”- mondta a fotóművész a Vásárhelyi Híreknek. „Az esztétikai értékét szeretném megmutatni, az átlagember által nem ismert vásárhelyi zsidótemetőt és annak hangulatát a különböző évszakokban” - mondta a kiállítás képeiről Dömötör Mihály

 

A vásárhelyi zsidóság a második világháború pokláig kiemelkedő szerepet töltött be a város életében. Több épület, könyv, gyár őrzi emléküket és kezük munkáját. Hódmezővásárhelyen a Tuhutum utcában téglafal veszi körül a zsidó temetőt, nem látogatott, sokan talán nem is tudják, hogy létezik.

Így különösen érdekesnek ígérkezik a különleges helyszín a neves fotóművész optikáján keresztül.

 

Szeptember 19-én délután fél ötkor a Zsinagógában a Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ, a Hódmezővásárhelyi Zsidó Hitközség és a Lucien Hervé Kamera Klub kiállításán a hitközség elnöke, Erdélyi Miklós mond köszöntőt, a kiállítást Árva László az Emlékpont szakmai főtanácsadója nyitja meg. Közreműködik Malek Andrea énekesnő.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

A kutyák után a kukák is chipet kapnak

A kutyák után a kukák is chipet kapnak

Jövő év közepétől Vásárhely átáll a szelektív hulladékgyűjtésre, részben ingyenes és egy kis odafigyeléssel olcsóbb lesz a szemétdíj. Itt vannak a részletek!
Ki bírja még?

Ki bírja még?

2014 őszére Hódmezővásárhelyen a számtalan kiadó-eladó üzlethelyiség mellett tucatjával zártak be vendéglátóhelyek. Vajon miért? Nézegessen bezárt vendéglátóhelyeket!
Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről

Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről

Július 25-én az önkormányzat a kutasi úti emlékműnél elhelyezte az emlékezés koszorúját. 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

2026. 30. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 

És ezt már olvasta?

A roma holokauszra emlékeztek
A roma holokauszra emlékeztek Augusztus 2-án a roma holokauszt áldozataira emlékezve, a vásárhelyi zsinagóga falán elhelyezett emléktábláná koszorúzás volt.
 
Tanévi menetrend 2026/2027
Tanévi menetrend 2026/2027 Mi várható a 2026/2027-es tanévre vonatkozó oktatási rend esetében, részletes menetrend, amely a tanítási szünetek idejét is tartalmazza.
 
Vásárhelyen született Antal Imre
Vásárhelyen született Antal Imre Július 31-én lenne kilencvenegy éves Antal Imre Erkel Ferenc-díjas zongoraművész, műsorvezető, showman, az elmúlt évtizedek egyik népszerű tévés személyisége.
 
Tűz volt Batidán
Tűz volt Batidán Július 26-án délelőtt nagy területen égett az aljnövényzet, a gaz Hódmezővásárhely batidai településrészén, a Vásárhelyi utcánál.
 
Bővül a Szőnyi Benjamin iskola
Bővül a Szőnyi Benjamin iskola Háromszintes, mintegy ezerötszáz négyzetméteres épületrésszel bővül a hódmezővásárhelyi Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola.
 
A 72. Vásárhelyi Őszi Tárlaton 185 alkotás szerepel
A 72. Vásárhelyi Őszi Tárlaton 185 alkotás szerepel Műfaji megoszlás szerint 92 festmény, 32 grafika, 46 plasztika, valamint 15 installáció, multimédia mű szerepel majd a tárlaton.
 
Több, mint 40 előadó
Több, mint 40 előadó Összesen kb. 115 produkció, elektronikus zene, rock, pop és trap, hazai zenekarok és nemzetközi sztárfellépők vegyesen az ide Szegedi Ifjúsági Napokon.