









Kapuk címmel nyílt meg Máté Hunor festőművész kiállítása a Hódmezővásárhelyi Művésztelepen március 22-én. A festményekből és bronzszobrokból álló tárlat alkotásai között megjelenik az átjárást szimbolizáló kapu tematikája, és visszaköszönnek a művész sportélményei is.
„A festés, rajzolás volt számomra az, amiben megtaláltam valamiféle időtlenséget” – nyilatkozott korábban gyermekkoráról Máté Hunor, aki a sportolói karrier mellett talált vissza a képzőművészethez. Talán éppen a művésztelep falai között tette meg első lépéseit gyermekként, szülei ugyanis korábban itt alkottak. A művész jelenleg is a 2016-ban felújított Hódmezővásárhelyi Művésztelepen dolgozik, abban a műteremben, amit egykori mentoráról, Csikós András festőművészről neveztek el. Mindemellett a vásárhelyi Hód Úszó Sportegyesület munkáját segíti, korábban pedig úszóként vett részt osztrák színekben a pekingi és a londoni olimpián.
„A kapu választ, nem az ember” – idézte Jorge Luis Borgest Borbély László, a művésztelepet működtető MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. operatív igazgatója a kiállítás megnyitásán, majd elmondta: Máté Hunor művészetében a kapu számos dimenziója jelenik meg. Elmondta: egy fiatal alkotó esetében a kapu az érett alkotói világba való belépés, átlépés lehetőségét testesíti meg, a választás véglegességét, a saját alkotói út megtalálását jelenti. „Máté Hunor ezzel a kiállítással átlép egy újabb kapun, és reméljük, hogy ennek a kapunak az építésében a MANK-nak is volt része” – fogalmazott Borbély László.
Máté Hunor plasztikáiban kihasználja a kontrasztra épülő lehetőségeket a különféle anyagok együttes használatával, a felületek megmunkálásának változatosságával. Még szobrászatában is keresi a színekben rejlő lehetőségeket hangulatkeltő eszközként, amely hatással a térhez való viszonyunkat is befolyásolni tudja. Bátran bánik a színekkel a festményeiben is, amelyek vissza-visszautalnak sportélményeire: hol egy téli megméretés, hol egy nyári olimpia sziluettjei bontakoznak ki a fürkésző szemek elé táruló lendületes ecsetvonások mögött.
Régóta foglalkoztatja a kapu témája Máté Hunort, amely művészeti koncepciójában nem csupán funkcionális, dekoratív tárgyként, hanem műtárgyként is hangsúlyt kap – mondta el Képíró Ágnes művészettörténész a megnyitón. „A be- és kilépést, az átjárást jelenti két állapot, két világ, fény és sötétség, valóság és azon túli között. A kapu a maga állandóságában az örök változó, motívuma hagyományosan összeköt, és átenged, mint a híd.”
A Hódmezővásárhelyi Művésztelep 2016-ban befejezett teljes felújítása után a három közül, az egyik egyéni műtermet Máté Hunor kapta.
1983 március 13-án Szegeden született. Iskoláit helyileg jó ideig az határozta meg, hogy hol volt számára a legideálisabb lehetőség a sport – az úszás - miatt. Ez a cél elkísérte egészen addig, míg ösztöndíjas egyetemistaként az Egyesült Államokban, Michiganben az Oakland University – majd Alabama államban, a University of Alabama egyetemen tanult, majd szerzett művészeti diplomát.
2015-től a vásárhelyi Hód Úszó Sportegyesületben a felnőtt, ifjúsági, serdülő csapat munkáját segíti. Máté Hunor korábban felnőtt magyar bajnok volt. Ausztriában edzőként tevékenykedett. Osztrák színekben olimpián szerepelt Pekingben és Londonban. Máté Hunor számára nagyszerűen sikerült a pekingi olimpia: 100 mellen 1:00.93-mal megdöntötte Güttler Károly 1993 óta fennálló rekordját, és a magyar indulókat is maga mögé utasítva 18. lett – alig maradt el a középdöntőtől. Ideje nem volt hitelesíthető magyar csúcsként, hiszen a 2007 nyara óta kettős állampolgár fiatalember az osztrák szövetség tagjaként versenyzett az ötkarikás játékokon.